TWEE ONVERGETELIJKE ARTSEN UIT DIRKSHORN Dirk Groenhart. 21 Tinie Poland-Stoop herinnert zich: Er waren vroeger twee generaties dokter Groenhart in Dirkshorn. Om vanuit Waarland naar de dokter te gaan daar was je bijna een dag mee bezig. Eerst een visite, daarna het onderzoek en vervolgens medicijnen ophalen en dat allemaal op de fiets. De komst van de nieuwe praktijk ruimte van dokter Hageman in 1977 vonden wij een grote vooruitgang. Dokter Dirk Groenhart heb ik zelf eigenlijk nooit gekend, ik was vijf jaar toen deze arts overleed. Ik ken hem alleen uit verhalen van mijn familie. Op 23 april 1920 verongelukte opa Gerrit Stoop toen hij achterover viel op de dissel van een wagen. Zoals toen gebruikelijk was, kwam de dokter altijd aan huis. In Waarland kon men in het verleden kiezen uit twee artsen, één uit Oude Niedorp of één uit Dirkshorn. Sinds de komst van een Medisch Centrum aan de Veluweweg is dit veranderd. De inwoners van Waarland zijn nu aangewezen op een arts van dit Centrum. Tinie Poland-Stoop vertelt en Adriaan Klaver schrijft. Op 18 mei 1936 vierde Dirk Groenhart zijn 25-jarig jubileum als dokter van Harenkarspel. Dit feest werd in heel de gemeente uitbundig gevierd met o.a. recepties bij C. van Ophem in Waarland en in AHOJ in Tuitjenhorn. Eind 1939 werd hij ernstig ziek en op 1 maart 1940 over leed hij op 54-jarige leeftijd. Zijn oudste zoon Piet volgde hem op.’Een dorpsjongen die uitstekend met de inwoners van Waarland, Tuitjenhorn en Dirkshorn overweg kan’, aldus een correspondent van de Schager Courant. Dokter Groenhart heeft nog van alles geprobeerd maar het mocht helaas niet meer baten. Opa was nog maar 42 jaar oud toen oma met de opgroeiende kinderen al wedu we werd. Na zijn overlijden moest zij voor een gezin van zeven kinderen zorgen en de kost verdienen. Zij heeft toen het huis, de kapberg en koeloods, nu: Kerkstraat 75, verkocht en in 1924 een burgerwoonhuis met café en kruidenierswinkel tegenover de kerk laten bouwen. Hulp aan onderduikers Tinie vertelt verder: Mijn vader en moeder hebben beide dokters meegemaakt. Mijn ouders, Freek Stoop en Truus Bos, hadden een tuindersbedrijf. Ons huis stond vlak bij de ringsloot met de Bleekmeer. Vader teelde kool, aardappelen en bloembollen en had ‘s winters ook een paar koeien, opzetters genoemd. Ik ben geboren in 1935 aan de Westkade, die later, na de verkaveling, de naam Waarlandsweg kreeg. Na de lagere school ging ik naar de nonnenschool van de Ursulinen in Bergen. Het was een internaat met ook een huishoudschool. Daar heb ik niet lang op gezeten, waarover ik later vertel. Mijn eerste ervaring met dokter Groenhart was bij mijn vrijgezelle tante, Trien Stoop. Zij lag in een tentje, dat achter het café van oma op het grasveld stond. Mijn tante had een ontstoken blindedarm gehad en er waren com plicaties opgetreden, waardoor ze langdurig in bed moest blijven. Zij is ruim vier jaar ziek geweest en is uiteinde-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2017 | | pagina 21