IR h 3 ■Hl 19 Hiermee zijn nog niet alle kosten van de priesteropleiding genoemd, want gebruikelijk is ook dat op bepaalde mo menten, in het bijzonder bij de wijdingen, extra bijdragen worden verwacht. Zo moest bij de kruinschering, aan het einde van het tweede filosofiejaar, f 1000.- worden vol daan. Niet iedereen kon dit bedrag opbrengen. Sommigen mochten f750.- of minder betalen. Dit laatste gold in ie der geval ook voor Jan Zutt. Zijn zus Riet weet nog hoe verschrikkelijk hij het vond toen hij in zijn studietijd bij de familie langs moest om geld te vragen. Ter dekking van de studiekosten werden in de parochies wekelijks de collecties voor het studiefonds aanbevolen. Piet Hoogenboom is er duidelijk over: Kosten over de opleiding zijn mij niet bekend. Mijn ouders deden hun best zoveel mogelijk bij te dragen. Ik vermoed dat dit maar een klein gedeelte was. Ik herinner mij dat ik bij het begin van de filosofiestudie een boekenrekening had van f144,-. Ik ben er rechtstreeks mee naar pastoor gegaan. Zijn reactie was: ‘Je hebt hem toch niet aan je vader laten zien, want dan wil hij het zelf betalen en hij doet al zoveel. Het studiefonds betaalde. Ik ken een vader die geen enkele cent aan de priesteropleiding betaalde, want ‘hij gaat voor de kerk werken, dan moet de kerk dat maar betalen. Iedere parochie had een studiefonds. In onze parochie ging dat als volgt. Op iedere bank stond een klein bakje met drie gleuven. Boven die gleuven drie letters: K A S. Kerk, Armen, Studiefonds. Over bijdragen bij de tonsuur en de verdere wijdingen heb ik nooit iets gehoord. ingang van het nieuwe studiejaar, dat met September aan vangt, zal het kost- en studiegeld voor de studenten van het Theologicum en het Philosophicum gesteld moeten worden op f600.- jaarlijks, te voldoen in 3 termijnen vanf200. - bij het begin van elk trimester. P.S. Waar er voor U reeds een bijzondere regeling getroffen was, zal het ook in de toekomst mogelijk zijn een regeling te treffen. Eerste H. Mis van Jan Zutt op zondag 16 juni 1957 in de Sint-Wulframkerk. Album Jan Zutt. Priesterwijding Op zaterdag 15 juni 1957 reden vanaf de oprijlaan van het grootseminarie in Warmond twee bussen weg. De ene bus ging linksaf naar Haarlem, de andere rechtsaf naar Rotterdam. Jan Zutt bevond zich in de bus naar Haarlem, samen met vijftien andere Noordhollandse afgestudeerde seminaristen op weg naar de priesterwijding door bisschop J. Huibers in de Sint-Bavokathedraal. In de andere bus bevonden zich de zestien andere wijdelin gen, van wie de woonplaats van de familie sinds de nieuwe bisdommen-indeling in 1955 onder Rotterdam of Breda viel. De jaargroep van Jan Zutt was de eerste lich ting van Warmond die deze uitgesplitste wijding meemaakte. In de bus naar Rotter dam zat onder meer Ad Simonis, de latere aartsbisschop en kardinaal. Een grootse ontvangst Twee dagen later, op maandag 17 juni, pakte het Noord- hollands Dagblad uit met een paginagrote reportage onder de kop Vijf parochies verwelkomden hunpriester zonen. Grootse ontvangsten en vele geschenken voor de neomisten van Castricum, t Veld, Waarland, Wieringer- werf en Zuidschermer. De feestelijkheden verliepen overal volgens hetzelfde stramien. Neomist Jan Zutt kreeg op 15 juni na een Kapelaan Gerard Zaal heet neomist Jan Zutt hartelijk welkom. De foto is genomen bij de winkel van Jo van der Gulik en Marie Broersen tegenover de kerk. Album Jan Zutt.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2017 | | pagina 19