!a WlÊÏ 15 De tweede bijdrage heet Een dag in Westwoud. Op zo’n dag wekt de surveillant ons met het akelige geluid van een oude altaarschel, om ons daarna te boenen bij de wastob ben. Daarna volgen de H. Mis, een half uur studie, het ont bijt, bestaande uit twee borden pap en wat brood, en even een luchtje scheppen op de modderige weg. Dit is dan ook de reden dat de surveillant met opgetrokken toog loopt. Na de middagmaaltijd wordt door sommigen gewandeld, door anderen gesport of naar zo’n wedstrijd gekeken. Het heeft pas geregend en als de een uitglijdt, gaat de ander met de bal er vandoor. Zo is er aan dit soort wedstrijden niet veel aan. Na verdere lessen en studie-uren is het rond zes uur schoenpoetserstijd. De avondmaaltijd bestaat uit een bord puree. In de recreatiezaal klinkt daarna het geluid van figuurzagen, een druk beoefende hobby. De derde Westwoud-kroniek beschrijft gebeurtenissen tijdens de eerste weken. Op 10 september zijn ‘s mor gens de boeken uitgedeeld en is ‘s middags de eerste les latijn gegeven door meneer Nederstigt, die dat een hele eer vond. Een vrije middag op 13 september wegens bezoek door de Regent wordt met vreugde begroet. Een hele vrije dag ter gelegenheid van het veertigurengebed in de kerk is een feest! De middag wordt besteed aan een wandeling naar Lutjebroek, drie kwartier lopen. Het standbeeld van de zouaaf Pieter Jong bekeken. Bij thuiskomst bleken verschillende jongens pijnlijke voeten te hebben en dan voor zo’n klein eindje! Op 29 september werd een bezoek gebracht aan onze medebroeders in Venhuizen. Leuke dag gehad, lekker gegeten en goed gespeeld. Handbal verloren. Voor de tegenpartij: 4-2. ’s Avonds na terugkomst staat een mand met penen klaar. Of die smaken. De volgende dag blijken verschillende jongens ziek, wegens te veel aan penen. Een straf regiem met melk en honing Jaap Jonker, klasgenoot in Westwoud en priester gewijd in 1955, herinnert zich dat twee leraren alle lessen ver zorgden: Jaap Slijkerman, die op de pastorie logeerde en de jongere Henk Nederstigt, die als surveillant een eigen Ook van Piet Hoogenboom, vanaf 1945 klasgenoot van Jan en laatstelijk pastoor in De Weere, zijn de herinneringen nog scherp. Hij las nog weer eens de Dagorde die gold in Westwoud en ook in Heemstede, een straf regiem. Om 06.40 u.: Opstaan, Morgengebed en Heilige Mis.Van 20.10 u. tot 21.30 u. Recreatie, Avondgebed en Licht uit. Hij merkte hierbij op: Op de dagorde staat bij 16.00 u tot 16.10: Potus. Dat betekent: drinken, drank. Je kon dan staande een paar boterhammen eten zonder boter en zonder beleg. Volgens een van onze leraren had de thee de kwaliteit van uilenpis. De aanhef van een brief van Regent Henning aan docent Jaap Slijkerman in Westwoud, gedateerd op 25 maart 1943, is bemoedigend: Amice Jaap, Zojuist je brief ont vangen uit het land van melk en honing. Dank voor je verslag: het is een opluchting, dat er ook nog zulk een stuk van Hageveld bestaat! Maar hij betreurt het dat er zo weinig leraren te vinden zijn voor deze locatie, di verse gegadigden blijken al langere tijd ziek. Over de eerder genoemde extra leerkracht voor Frans uit Venhui zen, zegt hij: Misschien, dat Jan Deroy ook met Frans en ‘Hageveld op klompen’, naast Sint-Martinuskerk in Westwoud, 1943. Album Jan Zutt. kamer had op de slaapzaal. Voor de lessen Frans kwam Jan Deroy vanuit Venhuizen. Elke morgen gingen we in de parochiekerk naar de Mis, ‘s zon dags ook naar de Vespers. Voor recre atie gingen we tijdens het speelkwartier wandelen in de Dorpsstraat, we moch ten niet verder dan het Postkantoor aan de ene kant en het kruidenierswinkeltje van Koomen aan de andere kant. Op vrije dagen gingen we wandelen, o.a. naar Wervershoof: heen lopen over Tolweg en Zijdwerk, uitrusten in de kerk, en weer terug. Ook zijn we een keer lopend naar het Missiehuis van Mill Hill in Hoorn gegaan - toen tegen die studenten voetballen - en weer terug! School en kerk. Tekening van noodlocatie Westwoud door klasgenoot G.Helmer Van alle fronten, Archief Hageveld.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2017 | | pagina 15