Vlnr: Piet, Nico, Jan, Kees en Afie Zutt, ca. 1933. Album Emma Zutt-Bruin. 14 Er moest in Westwoud flink worden geïmproviseerd. Op 20 augustus 1942 schreef Dr. C. J. Henning, Regent van het seminarie Hageveld, vanuit Haarlem aan de ouders van de leerlingen: de was kan ook naar huis worden verzonden, er gaat een bode naar Hoorn en zo verder. Waarschijnlijk zal het voor verdere adressen goedkoper zijn, de was per post te verzenden in een mandje of in een zeildoek. Daar het moeilijk is een bibliotheek in te richten, kunnen de jongens het beste enkele leesboeken meebrengen, die dan kunnen worden uitgewisseld. Heb ben ze een voetbal of andere ballen in bezit, dan graag! Riet Burger-Zutt, zus van Jan, herinnert zich de wasmand nog goed. Die kwam via de bode om de maand, geloof ik. Ik moest wel twaalf overhemden strijken! Terug zat er altijd een briefje van mij bij. Er gingen ook druiven mee, drop, repen enz. In haar ogen was het in Westwoud verder maar een kille bedoening: Afie, zijn oudste zus, is wel eens op anti-plofbanden naar Westwoud geweest om daar iets voor hem te brengen. De deur ging open, ze gaf het over aan de nonnen, de deur ging dicht. Dat was het! school. Hier sliepen de ruim dertig leerlingen, zoals men het in die tijd zei, op de lange regel. De lessen waren in een van de twee lokalen beneden, het andere lokaal was bestemd voor recreatie e.d. De maaltijden werden in het nabije Zusterhuis verzorgd door de Zusters Franciscanes sen van Alverna uit Aerdenhout. Het zou wel leuk zijn als de eerste klas ook meedoet. Wellicht, dat een of andere pientere jongen iets kan schrijven over het leven in Westwoud, over de eerste in drukken en ook een soort kroniek maakt; desnoods help je een handje. Het geeft niet, of het wat kinderlijk uitvalt. Het idee is niet aan dovemans oren gezegd geweest, van 1942 tot 1945 is een tiental schoolschriften geheel of ge deeltelijk gevuld met verslagen en verhalen, met tekenin gen en foto’s erbij, door meestal anoniem gebleven leer lingen uit Venhuizen, Noordwijkerhout en Westwoud. Dit vervangende schoolblad in een oplage van telkens één exemplaar wordt aangeduid als rondzendschrift en heeft als naam meegekregen Van Alle Fronten (VAF). Een naam die slaat op zowel de oorlog die aan de gang is als op de diverse noodlocaties van Hageveld. Dat er een oorlog aan de gang is, is op tal van manieren ook aan de inhoud te merken. Het mag haast een wonder heten dat deze eenvoudige schriftjes van Hageveld bewaard zijn gebleven en ook nu nog kunnen worden gelezen in de archieven van Hageveld. Dichter bij de beleving van deze nog zo jonge leerlingen in een voor hen volstrekt nieuwe situatie kun nen we haast niet komen. Het seminarieleven in Westwoud De bijdragen van de afdeling Westwoud hebben inder daad de vorm van een korte kroniek gekregen, met teke ningen in kleur of een paar foto’s. In de eerste kroniek worden de praktische voorbereiding thuis op het semina- rie-bestaan en de sfeer op de dag van aankomst beschre ven. Toen dan de dag van vertrek gekomen was en de H. Mis gelezen, werd het ’galgenmaal’ gebruikt, en... ja toen kwam het hoor: pootjes geven, zakdoek zwaaien en daar ging hij het ouderlijke bruggetje over tussen de familie in. Op de weg gekomen werd er nog even gepraat maar de autobus liet de tijd niet te lang duren, want hij ging voort, daar ging hij dan voor ja, voor hoelang zou hij het uithouden: ‘Ja, tot Kerstmis toch zeker hè?’. Bij de aankomst in Westwoud werden ze allen eerst met hun meegenomen spulletjes naar de slaapzaal geleid, zodat eenieder de weg daarheen en zijn eigen slaapplaats kende. Langzamer hand arriveerden er steeds meer jongens, allemaal vreemd en koud voor je, maar ze lachten allen zodoende werd het al spoedig goed, want er heerste vrolijkheid. Het werd daar boven al aardig gezellig, fijn kon het zo worden, zo allen bij elkaar, maar van die fijnheid zou nog wel iets afgaan, want al spoedig zei Mijnheer dat er ’s avonds en ’s morgens niet gepraat mocht worden op de slaapzaal. Rondzendschrift In een brief van 24 september 1942 aan docent Jaap Slij- kerman stelt Regent Henning voor, dat een enkele jongen af en toe zijn indrukken en gebeurtenissen ter plaatse beschrijft en dat deze scripta toegezonden worden aan de andere centra. Het zou een oplossing zijn voor het ontbreken van Rond de Koepel, het schoolblad van Hageveld dat door de oorlogsomstandigheden niet meer verscheen, juist nu wij er de meeste behoefte aan hebben.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2017 | | pagina 14