GRAAN EN BIER Arie en Corrie van Ophem Arie van Ophem. Advertentie 26 mei 1923. 6 De beginjaren Cafés houden in hun planning danig rekening met de kermis. De Posthoorn is hiermee sinds het begin in 1903 vertrouwd. De huidige locatie was oorspronkelijk bedoeld als een schuur voor de opslag van groenten en andere producten van het land. De toenmalige Waarlan- ders wisten dat de belangstelling van mijn grootvader Arie van Ophem niet zo sterk op de tuinbouw gericht was. Zij adviseerden hem er maar een café van te ma ken omdat met de toenemende jonge bevolking hier meer behoefte aan zou zijn. Zo is De Posthoorn ont staan. Helaas heeft mijn grootvader, hij leefde van 1852 tot 1914, daar niet lang aan kunnen werken. Hij overleed plotseling. Mijn grootmoeder Cornelia Bijwaard heeft het café voortgezet tot in de jaren twintig. Toen heeft mijn vader, Cor van Ophem, die ook een smederij in Kolhorn had, de zaak overgenomen. Na zijn huwelijk in 1927 met Afra Entes uit Kalverdijk werd zijn leven wat overzichtelijker. Hij reisde dage lijks naar Kolhorn. Vrouw Afie zoals zij in het dorp ge noemd werd, dreef het café. Augustus 1945 Tegen het eind van augustus in 1945 werd weer ver langend uitgezien naar een echte Waarlander kermis. De oorlogsspanningen lagen achter ons en we geloof den dat de oude tijden snel zouden terugkeren. Maar voor een kermis moeten vooraf heel wat inspanningen worden verricht. Ik herinner mij ook de voorbereidin gen in mijn geboortehuis, café De Posthoorn. Ik was Neeltje van Ophem-Bijwaard en haar dochter Alie. Albion Zelfbinder, een Comick Grasmaaier en een nieuwe Cultivator. Tevens Zelfbinders. ermis in West-Friesland is een alom bekend ge geven. De verspreiding over de dorpen is groot zodat geïnteresseerden ieder weekeind van het voorjaar tot de herfst ergens hun hart kunnen ophalen. Tot eind jaren dertig was de kermis in Waarland in de maand juli. Daarna is dit dorpsfeest verplaatst naar de vierde zondag, maandag en dinsdag in augustus. Deze tijd sluit beter aan op de oogst-periode van de aardappelen en later van de kool. Het geeft de tuinders rond die tijd een adempauze. Kermis is daarvoor een goede afwisseling. Met een stoommachine De hongersnood, die tegen het eind van de Tweede Wereldoorlog in Europa heerste, kan ik mij nog goed herinneren. De voedselvoorziening was de eerste prioriteit. In de Wieringermeer en ook in de aanlig gende polders groeide volop graan. Wegens het gebrek aan brandstof konden de dorsmachines niet worden gebruikt. De praktische kennis hoe hiermee om te gaan was bij de boeren grotendeels verdwenen. Gelukkig kwam er voor hen een oplossing in de persoon van mijn vader, die al vele jaren actief was in het onderhoud van stoom machines, die werden gebruikt in kaasfabrie- ken, wasserijen en pol dergemalen. Hij werd gevraagd en zo kon met behulp van stoom het graan worden gedorst en het meel worden ge bruikt om het voedsel tekort enigszins op te lossen. Het was logisch dat vader ook z’n graantje meepikte, want hij kreeg met enige regelmaat een zak tarwe mee naar Waarland. TE KOOP EEN BIJNA NIEUWE voor verminderden prijs te koop bij VAN DER WELLE en VAN OPHEM, Kolhorn.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 6