5 werkverschaffing. Ze gingen dan te werk naar de Wieringermeer, die in cultuur gebracht moest worden. De verminderde inkomsten hadden natuurlijk hun uit werking op het uitgavenpatroon van de veelal kinder rijke Waarlandse gezinnen. Een steen en een bierglas Vanaf 1925 werd door Willem Dekker, de Wed. van Ophem en de Wed. Stoop tijdens de kermis niet of nauwelijks in de kranten geadverteerd. Ze deden dit wel met aanplakbiljetten voor hun ramen. In de Wat gebeurde er na 1935? Een derde verzoek om de kermis te verplaatsen werd gedaan in november 1936. Jaap Beemsterboer en Jan Jaspers van de Middenstandsvereniging en de caféhouders Cornelis van Ophem, Willem Dekker en Trijn Stoop-Weel vonden dat het zeer nadelig was om de kermis op de laatste zondag te houden. Dit omdat er ook in diverse plaatsen in de onmiddellijke omgeving kermis werd gevierd. Het voorstel was om de driedaagse kermis te laten beginnen op de vierde zondag van augustus. De reden hiervoor was dat de laatste zondag in augustus niet altijd de vierde zondag van die maand was. Op 8 december 1936 werd dit voorstel, ingaande 1937, door de Raad aangenomen. Tot slot: Vanaf 1985 mag de kermis op zaterdag 12.00 u. beginnen en eindigen, zoals vanouds, op dinsdagavond. Trijn Weel trouwde op 22 juni 1906 met Gerrit Stoop. Haar man overleed op 22 april 1920. Kermis 1933. Vlnr: Annie Stam, Marie Nieuwboer, Trien Keet, Jannie Gelder, Trijnie Stapel. Schager Courant zijn wel enkele redactionele stukjes geplaatst. Deze gingen over baldadigheden en een vechtpartij. In de Schager Courant van 29 augustus 1933 staat het volgende bericht: Maandagmorgen, na het sluiten van de kermis, werd by caféhouder Van Ophem een grote steen door een ruit gegooid. Van de dader geen spoor. Een stap terug in de tijd. Na de eerste kermis in 1901 schreef dezelfde krant dat er door jongelui uit Zijdewind en Waarland niet gevochten was tijdens de kermis bij De Tortelduif. In 1935 was dit wel het geval, echter toen waren hier geen Waarlanders bij betrokken. In het café van W. Dekker kreeg een slagersknecht uit Alkmaar het aan de stok met iemand uit Sint Pancras. In het verslag van de rechtbank staat: In de nacht van 26 op 27 augustus was er in het café van W. Dekker een vechtpartij onvermijdelijk aan k.ermisgenol verbonden. De slagersknecht trachtte zich van de overwinning te verzekeren door een bierglas naar het hoofd van een persoon uit St. Pancras te gooien. Daarbij werd de aanwezigeMientfe Bakker door de scherven in haar hals getroffen. De geroepen geneesheer was snel ter plaatse en wist het meisje, dat veel bloed had verloren, te verbinden. De eis was twee maanden gevangenisstraf. De kermis is er nog De Waarlander kermis werd in 1901 in één café ge houden en duurde één dag. Vier jaar later vierde men drie dagen kermis in twee cafés: in De Tortelduif en in De Posthoorn. In 1924 kwam er een derde gelegen heid bij: het koffiehuis van de Wed. G. Stoop. In de volgende artikelen leest u over de wetenswaardighe den van dit dorpsgebeuren na 1940. Verschillende schrijvers en schrijfsters van oud tot jong hebben hun herinneringen op papier gezet. Op vakantie ging men toen niet, maar de kermis werd zeker niet overgeslagen. De maand juli was voor de tuinders een drukke periode; in de werkver schaffing en met een paar bunder land waarop o.a. pootaardappelen en kool werden verbouwd. Deze pootaardappelen moesten in de tweede helft van juli geleverd worden. Vandaar dat in april 1932 Andries Dekker en Piet Bekker, respectievelijk voorzitter en secretaris van Tuindersbond Haren karspel Oost een verzoek aan de gemeente deden om de kermis te verplaatsen naar de laatste zondag in augustus. Dit verzoek is toen aangenomen. i '’Ir'

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 5