Schrijven van Jan Bos uit de Smuigelpolder. Schager Courant 15 juli 1911. Jan Bos. Wullempie Japie Dekker van De Tortelduif. 4 Het voorstel van de heer Bakker werd in stemming gebracht en werd verworpen. Vóór de heren Slot en Bakker en tegen de heren Bijpost, Zut, Weel, Borst en voorzitter burgemeester J. Burger. Oorlog en kermis? Op 28 juli 1914 begon de Eerste Wereldoorlog. Een algehele mobilisatie volgde. Ons land bleef neutraal, maar de economische gevolgen waren rampzalig. Moesten de kermissen in Harenkarspel doorgang vinden? Deze vraag stond op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van juni 1915. Het college van B en W stelde voor om de kermissen door te laten gaan. Als reden werd aangegeven, dat andere gemeenten de kermis ook niet wilden afschaffen. De burgemeester benadrukte daarbij: Wanneer er in onze gemeente geen kermis wordt gehouden, besteedt men het geld elders en het is beter dat ze de centen in onze gemeente uitgeven. Hij memoreerde ook nog dat in de oorlogvoerende landen zelfs de schouwburgen en cinema’s tot de nok toe waren gevuld. Waarom dan hier geen kermis? Na een lange discussie, waarin ook weer het afschaffen van de zondagskermis ter sprake kwam, werd het voorstel van B en W aangenomen. Tegen stemden de raadsleden Bakker en Doekes. De dertiger jaren staan bekend als de crisisjaren. Veel tuinders in Waarland moesten noodgedwongen in de Kermis in ’t Waarland op 15, 16 en 17 juli Beleefd tot een bezoek uitnodigend teekenen zich Wed. van Ophem kasteleines café ‘De Posthoorn’ T. de Jong, kastelein café ’de Tortelduif’ Hij staat op de lijst met ‘tegenstemmers’ van het voorstel van raadslid Bakker om op zondag geen kermis te houden. Hij (Jan Bos) heeft zelf niet getekend, maar bij mijn afwezigheid heeft mijn echtgenoot na de velen onderteekenaars gezien te hebben mijn dochtertje zonder bezwaar vaders naam te laten teekenen. maar zonder mijn vrouw dit kwalijk te nemen teeken ik apel aan, dus wanneer nu het bewuste rexest de raat berijkt als tegenstander voor afschaffing der kermissen op zondag en de naam Jn Bos daarop vermeld staad dan verzoek ik uw met verschuldigden Eerbied mij van dien lijst te schrabben als tegenstander. De Tortelduif was in 1921 overgegaan in andere han den. Teunis de Jong had zijn café verkocht aan Willem Dekker ook wel Wullempie Japie genoemd. Drie jaar later kwam er een derde drankgelegenheid bij. Tegen over de kerk liet de Wed. G. Stoop-Weel een woon- en winkelhuis met verlofzaak bouwen. Het duurde echter jaren voordat Trijn Weel een volledige drankvergun- ning kreeg. Geen concurrenten meer Na bijna vijftien jaar klaarde de lucht tussen beide caféhouders een beetje op. Het gebeurde zelfs dat Teunis de Jong en Neeltje Bijwaard, haar man was op 24 december 1914 overleden, samen gingen adver teren. Op 7 juli 1917 werd in de Schager Courant de volgende advertentie geplaatst. Naar de laatste zondag In het begin van de 20e eeuw is Waarland een echt dorp geworden. Er zijn heel wat huizen gebouwd en ver schillende middenstanders vestigden zich, zoals o.a. een bakker, een smid, een schilder, een brandstoffenhan delaar, een metselaar en twee timmerbazen. Gedurende de KERMIS te WAARLAND op Zondag 16, Maandag 17 en Dinsdag 18 Juli a.s., fietsen ’n biljart [goed van soort bediening zooals [het behoort bij A. van Ophem. Gelegenheid tot dans en prachtige muziek, Een zeer groote zaal voor ’n talrijk publiek Flinke berging voor Goede consumptie en

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 4