Kermis L De Posthoorn in de beginjaren. 3 De familie Van Ophem had bedacht om op dinsdag na de kermis een verloting met 70 a 80 gulden aan prijzen te organiseren. Die prijzen zouden bestaan uit landbouwgereedschap. Er werd op 24 mei 1905 een verzoek aan de gemeenteraad geschreven. Binnen een maand was er antwoord. Besloten is dat de kermis te Waarland voortaan met een dag wordt verlengd en zal worden gehouden op den derden Zondag in de maand juli tot en met dinsdag daaraanvolgende. De krant meldde op 23 juli het volgende: Bepaalde de kermis te Waarland zich vroeger tot één dag, later tot twee, dit jaar is er drie dagen volop feest gevierd. Luchtschommel, draaimolen, tooneeluitvoeringen, voordrachten van een karakterkomiek en prijstonknuppelen; zie daar voor groot en klein is het volop genieten. Over een verloting die in de Posthoorn gehouden zou worden, schreef de krant niets. Eerst eikaars concurrent Teunis de Jong begon zich opnieuw echt zorgen te maken. Hij merkte dat Neeltje Bijwaard en haar man Arie van Ophem, hun zaakjes goed voor elkaar hadden. Wat kon hij, als kastelein van De Tortelduif, daar tegenover stellen? Elke kermis weer bedacht hij iets spectaculairs waar Waarlanders op af moesten komen, zoals: een luchtballon, het nieuwe orkest Duo Crefeld en ringsteken op de fiets of tonknuppelen om geld prijzen. Meestal had zo’n publiekstrekker wel succes, maar op maandagavond was het soms minder druk in De Tortelduif. Op die avond gaf Ons Genoegen bij Van Ophem een toneeluitvoering met bal na. Verder was bijna de hele raad van mening, dat een kermis moeilijk kon plaatsvinden zonder drankmisbruik. Drank is de ziel der kermis en alcohol weren behoort tot het rijk der fabelen. - HARINGCARSPEL 19 J u 1 i. Zondag en Maandag waren de beide dagen der Kennis te Waarland. En op beide dagen werd volop kermis gevierd. De vroolijke muziek van het orgel bij de Schommelschuit - hier een nooit geziene ver- tooning - klonk door den geheelen polder. In beide herbergen werd tot laat in de nacht druk gedanst, terwijl Maandag in het lokaal van den heer Ophem door de rederijkerskamers alhier een drukbezochte en goedgeslaagde tooneelvoorstelling werd gegeven. Jan Bakker, raadslid van 1907 tot 1919. in ’t WAARLAND, 19, 20 en 21 juli 1908. Opstijging van een Luchtballon. Ringsteken op Fietsen T. de Jong, café ’De Tortelduif. Een gevoelige kwestie De gemeenteraad van Harenkarspel had naast burge meester Burger zes raadsleden. Eén ervan was Jan Bakker Sr. Hij woonde toen op de boerderij Akerendam in de Waarlandspolder. In de vergadering van juli 1909 had hij gepleit om de kermis op zondag af te schaffen. Dit zou dan in de eerstkomende vergadering in stem ming gebracht moeten worden. Als redenen voerde hij de wanorde lijkheden aan en dat de jongens zondagsavonds niet thuis waren én vaak maandagmorgen dan ook niet op hun werk verschenen. Er werd een handtekeningactie op touw gezet. Ruim 370 inwoners van Harenkarspel waren tegen het voorstel van Bakker. Deze lijst zou als ingekomen stuk op de gemeenteraads vergadering van 22 september komen. Er was ook een brief van Jan Bos uit de Smuigel. Hij schreef dat iemand in Waarland met de lijst liep en die liet een ander familie lid tekenen als de man niet thuis was. Dit was ook bij hem gebeurd. Bos was voorstander van het afschaffen van de kermis op zondag en hij wilde van de lijst af. Tijdens de raadsvergadering van september van dat jaar werd het voorstel van Jan Bakker uitgebreid besproken. Hij kwam als eerste aan het woord en herhaalde de twee argumenten die hij in juli al genoemd had en hij voegde daaraan toe: Vroeger bleven de jongens meer op hun dorp, toen waren er geen fietsen, nu vliegen ze overal heen. De zondag wordt bovendien door deze manier van kermis vieren ontheiligd. Ik heb over mijn eigen zoons niet te klagen, want ik heb gelukkig nog wat over mijn kinderen te zeggen. En over de cafés: Veel schade zullen de kasteleins niet hebben, want maandag en dinsdag kan er ook kermis gevierd worden. >- Maandag nam bij goed weer Dinsdag, nam. half drie, Aanbevelend, '•■4' 4 JS.f'.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 3