DE WAARLANDER KERMIS VAN 1900 TOT 1935 Piet Kleverlaan Café De Tortelduif na de brand in 1902. Deze speciale aflevering, waarin de Waarlander kermis een bijzondere plaats inneemt, begint met de geschiedenis ervan. De historische betekenis van kerkwijdingsfeest met jaarmarkt geldt hier niet. De oudste vermelding van dit jaarlijkse dorpsfeest is uit 1901, bijna twintig jaar voor de stichting van de parochie in 1919. Over de beginjaren van de kermis in Waarland is genoeg te vertellen. Niet gevochten Ondanks de aanwezigheid van een café is er tot het begin van de twintigste eeuw geen kermis in Waarland gevierd. In een brief aan de gemeenteraad van Harenkarspel van 13 juli 1900 staat dat de herbergiers verzochten om ontslagen te worden van de kosten van de surveillance van de rijks- en gemeentepolitie tijdens kermissen. Zes caféhouders ondertekenden de brief, Teunis de Jong uit Waarland ontbreekt. Het jaar daarop staan twee berichten in de Schager Courant. Het eerste is van 21 juli 1901: Het vechten op kleine kermissen is toch nog lang niet de wereld uit. Zondag a.s. is er kermis in De Tortelduif in het Waarland en hoogstwaarschijnlijk zal Zijdewind dan revanche gaan nemen. Is dat nu ’s lands wijs, ’s lands eer? Vier dagen later schrijft dezelfde krant dat er niet gevochten is en dat dit voor de goede reputatie der jongelui van Zijdewind en uit het Waarland moest worden medegedeeld. Twee nieuwe cafés en drie dagen Op 17 november 1902 werd Waarland opgeschrikt door een grote brand. De Tortelduif brandde tot de grond toe af. Waarland had toen geen café meer en de bewoners waren aangewezen op een lokaliteit buiten het dorp. Arie van Ophem, een ondernemend persoon, rook zijn kans. Hij had o.a. een dorsmachine waarmee hij langs de boeren ging. Zijn vrouw, Neeltje Bijwaard, bestierde een kruidenierswinkeltje en wilde wel een koffiehuis beginnen. Zo noemde men toen een gelegenheid, waar wel zwak-alcoholische, maar geen sterke drank getapt mocht worden. De schuur, die naast het winkeltje stond, liet Arie van Ophem in het voorjaar van 1903 ombouwen tot een koffiehuis (nu: Veluweweg 5). Ook het jaar daarna werd zowel in De Tortelduif van De Jong als in De Posthoorn, zoals het koffiehuis van Van Ophem inmiddels heette, weer volop feest gevierd, zo is te lezen in de Schager Courant van 21 juli 1904. n 1875 kocht T(h)eunis de Jong een huis en erf op E 178a, ter grootte van bijna 4 are, belendend met Jacob Zut ten oosten en Pieter Volkers ten westen en noorden (nu: Kerkstraat 16a en 18). In welk jaar hij een café begon, is niet precies bekend. Wel vermeldt de Schager Courant dat er in 1887 een openbare verkoping plaatsvond in herberg De Tortelduif van Theunis de Jong. Teunis de Jong zag de bouw van het nieuwe café met argusogen aan. Wat moest hij doen? Waren de inkomsten uit zijn winkel annex café-herberg nog wel voldoende om van te leven? Hij durfde de uitdaging aan en liet een nieuw pand neerzetten. Zo waren er in de zomer van 1903 twee gelegenheden, waar kermis gevierd kon worden. In een krantenbericht van 26 juli van dat jaar staat: De gemeente Harenkarspel is waarlijk niet misdeeld met kermissen. Op zes verschillende plaatsen gaat bijna week aan week de vedel. Zo ook op zondag 19 en maandag 20 juli in ’t Waarland. De kermispret was bijzonder geanimeerd. Geen wonder ook. Twee nieuwe cafés, tonknuppelen en Hollandsche karakterkomieken. Kramers en herbergiers deden goede zaken, de bevolking had pret... Alles liep in beste orde af. 2

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 2