JE BENT WAARLANDER OF NIET Alex van Schagen Alex en Jack van Schagen. 25 Geboren in 1970 aan de Kerkstraat 38 en in 1989 verhuisd naar Amsterdam. Maar ondanks mijn liefde voor de grote stad blijf ik, tot op de dag van vandaag, Waarlander. Het moment dat ik over de Hogebrug het dorp inrijd, voelt altijd weer als thuis komen. Langs de school en dan naar mijn moeder. Haar huis staat op de plek waar vroeger een kool- boet stond. Die boet was eerst van mijn opa en later van mijn vader. Aan moeder Truus vraag ik altijd eerst: Is er nog nieuws in het Waarland? Vervolgens pak ik de W4 om de andere nieuwtjes te lezen. Nog altijd check ik elke zondagavond wat Con Zelo heeft gedaan. verjaardag op de zondag van kermis, en dan was het huis vol ooms en tantes. Je kunt je misschien wel voor stellen met hoeveel kermiscentjes kleine Alex richting de Veluweweg ging. Kleine jongetjes worden groot en dan ben je zelf opeens zo’n stoere jongen bij de schiet tent. Jarenlang heb ik geen kermis overgeslagen, zelfs toen ik niet meer in Waarland woonde. Voor de kortebaanwedstijden werd de Weelweg afgesloten. Stoere mannen op een sulky. Op de weg lag een laag zand en met touwen langs het parcours hield men het publiek op afstand. De pikeurs reden twee aan twee tegen elkaar en uiteindelijk won het snelste paard. De winnaar kreeg een flinke geldprijs. Met de wedstrijd hield ik me niet zo bezig. Wel met het verzamelen van lege flesjes. Daar kreeg ik statiegeld voor en dan kon ik weer een rondje in de zweef. Eén zinnetje zit sindsdien in m’n hoofd en dat luidt: Klaarmaken. Op uw plaatsen. Eén, twee, drie af. Moet je nog te kermis? Ome Jaap Danenberg vroeg het bijna altijd als ik weer in Waarland was: Moet je nog te kermis, Alex? Hij wist, dat ik wel van een feestje houd en zeker van de kermis in mijn geboortedorp. Ondanks dat ik al ruim 25 jaar in Amsterdam woon, probeer ik altijd één of twee dagen kermis in te plannen. Het lukt me lang niet altijd, belangrijke dingen zoals gezin, werk of Allerlei activiteiten Toen ik een klein mannetje was, werd er van alles georganiseerd. Ik herinner me de viswedstrijden van De Goede Vangst op zondagmorgen. En ook dat er een trimloop, een beddenrace en op maandagavond vaak een motorcross-wedstrijd was. Verder heb ik als voetballertje van Con Zelo verschillende keren meegedaan aan het pupillenkermistoernooi. Wil Blaauw op jonge leeftijd al op de sulky. Hij won vele prijzen zowel op de korte- als op de langebaan. n wat is Waarland zonder kermis? Dat is me met de paplepel ingegoten. Als jochie aan de hand van moeders een rondje over de kermis. Me vergapend aan de schommeleschuitjes die ontzettend hoog gingen. Touwtje trekken, botsen en vooral zweven. Met zo’n dikke zuurstok van kaneel of een megagrote roze sui kerspin weer naar huis. Snel eten en 's avonds naar de stoere jongens kijken bij de schiettent, stiekem proberen ook op de foto te staan als ze mikten op het knopje van de polaroid-camera. Moeder Truus vierde meestal haar ,y

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 25