I De spelregels in en rond de POSTHOORN. 1 En de ton die was in duigen. 19 Het is een oud Westfries kwelspel en het werd gespeeld tijdens de kermis. Kwel in kwelspel is hier een ander woord voor bongel of knuppel. Een bongel is een stuk ijzer of blok hout om het been van een in de wei lopend paard om het in zijn bewegingen te belemmeren. Kwel- spelen zijn vormen van dierenmishandeling, bijvoorbeeld katbranden, gans- en palingtrekken en hanen bekogelen. Katknuppelen ging als volgt: Tussen twee palen was een ijzerdraad gespannen. Een houten vat met een tiental hoepels werd aan die lijn vastgemaakt. Men stopte in de ton een imitatiekat, een stukje hout aan een touwtje, vastgemaakt aan het deksel. De foto is genomen bij de opname van Vreemde Eenden van IW3 in 2004. Vlnr achter: John Renting, Nico Bakker, René Stoop, Rob Smit, Ronald Smit, Dirk Bruin. Voor: Eric Bakker. Wanneer er voldoende deelnemers waren, werden er met het regelcomité afspraken gemaakt over het inleg- geld en de uitkeringsbedragen voor een hoepel en voor de kat. Daarna werd geloot, wie het eerst mocht gooien. De deelnemers gingen om beurten op een afstand van ongeveer 5 m. staan en gebruikten houten of ijzeren knuppels of een combinatie daarvan. Voor ieder laatste stuk van een hoepel ontving men een geldprijs. De win naar was uiteraard degene die de kat bevrijdde. Zo 'n eeuw geleden werd er een echte kat in het vat gestopt. Kinderspelen op het kermisterrein Motorcross aan de Nieuwboerweg Dinsdag 28 aug. Kaartjesbiljarten aanvang 11 uur. Palingbiljarten. aanvang 11 uur. Maandag 27 aug. Katknuppelen aanvang 11 uur. s EZ □c O\

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 19