KATKNUPPELEN BIJ DE POSTHOORN Dirk Bruin Szn. Het jaar daarop deed ik voor het eerst mee in Waarland, achter café Valk. Voor zover ik weet, heb ik geen ker mis gemist en ik had bijna altijd wel prijs. Behalve zo’n twintig jaar geleden. Ik gooide steeds mis; geen ring en geen kat dus ook geen prijs. Voor de kijkers wilde ik niet afgaan. Ik benaderde het kermiscomité en zei: Hier hebben jullie f100,- en willen jullie mij bij de prijsuitreiking omroepen en dan zeggen dat ik f 100,- heb gewonnen. Zo gezegd, maar wie iemand voor de gek houdt, krijgt het deksel op z’n neus. Ik werd naar voren geroepen en kreeg een envelop met f 50,- Wat ik toen niet wist, was dat m’n vrouw Lia eerder ook f 50,- had gekregen. Het is altijd een wedstrijd wie er als eerste om 11.00 uur mag inschrijven. Fanatiek zijn de gebroeders Smit met vooral Ronald, Fred en Frank. Zij houden zelfs een on derlinge competitie. Het katknuppelen is nog steeds een gezellig spel met redelijk veel deelnemers, zelfs van buiten Waarland. ijn eerste ervaring met katknuppelen was in 1964. Ik was toen vijftien jaar en ging samen met m’n broer Sam om wat bij te verdienen te zuur kool trappen bij Kramer Zuurkool Langedijk. We hadden op de maandag van Zuidscharwouder kermis een vroegertje en bij café Ter Burg, tegenover de zuurkoolfabriek, gingen we voor het eerst te katknup pelen. Ik weet niet meer of ik iets gewonnen heb, maar het gaf mij wel een indruk van de zin en de onzin van dit spel. Met daarbij een scala aan sterke verhalen. Vanaf toen was ik verknocht aan dit kermis vermaak. T4 Uit: Ach lieve tijd, nr. 11. Fred Smit in actie. 18 Iedereen wacht rustig af. Op de voorgrond staat Fred Smit met sigaar. Slecht is I dorpje waar en wis Waar het nooit eens kermis is. Men moet op de kermis dansen, Men moet op de kermis schransen Want, want kermisvreugd Maakt de mensch eerst recht verheugd En, en dat is waar Kermis komt maar eens in ’tjaar. De kermis was tot 1920 een volksfeest zonder weerga. Zowel arm als rijk keek er het gehele jaar naar uit. De beter bedeelden omdat ze te veel vrije tijd en te weinig ontspanningsmogelijkheden hadden, de armen omdat ze geen vakantie kenden. Een oud vers getuigt ervan:

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 18