IN ’T WAARLAND MAAR OK NAAR ZOIDEWOID Riet Wever-Appel vertelt 14 In dit artikel begint Riet Wever-Appel te vertellen over haar belevenissen tijdens de Waarlander kermis en aan het eind maakt ze met haar man en buren een uitstapje naar de kermis in Zijdewind. Waarlander kermis. Dat waren voor ons drukke dagen in de slagerij. Op alle drie kermisdagen konden de klanten bij ons terecht, dus ook op zondag. Want bij veel Waar- landse gezinnen kwamen er dan familieleden of kennis sen te gast. Ook was het niet vreemd wanneer een groep jongelui aan tafel kwam aanschuiven. Jarenlang kwamen we op zondagavond met een vaste groep kennissen en buren bij elkaar. Dat veranderde toen de kinderen ouder werden, want die brachten ook hun vrienden en vrien dinnen mee naar huis. Wij, ouders, gingen voortaan naar de maandagavond. Heel veel keren hebben we dat ge daan. Vervlogen tijden met vaste gewoontes en gebrui ken, waarop ik met veel plezier terugkijk. M’n dochter Liesbeth Ze weet nog: len keer met kermis kwam d’r ok ’n circus. Noh, je konne beter zegge ’n circussie. ’n Dikke man vertelde wat of d’r dein werd. Ze hadde drie dinge: ’n kloon,’n moidje dat met een parapluutje over een touw heen en weer loupe kon en’n hondje met twei kunsies. Veul was ’t vezelf niet. Wai vonde tprachtig en we hebbe ’t ’n hille toid naspeuld bai oos achter ’t huis. lentje was de dikke man,’n aar de kloon en ik deed me best op het touw. Deervoor hadde we an mekaar knoopte koeietouwe die m’n vader altijd gebruikte as ie vee hale ging. ’n Hond hadde we niet thuis. Dat kunsie sloege we over. Een foto In ons fotoalbum is een kermisfoto aanwezig. Jaap op de laadbak van een vrachtauto met twee vrouwen. Hij wilde die maandag zo graag naar het eerste deuntje bij Willem De familie Broersen uit de Sloeierd te kermis in 1956 naar Zoidewind. Vlnr: Tiny, vader Piet, Piet, moeder Trien, Lia. A l eeuwen lang ligt Zoidewind aan de verbindings- route tussen Hoorn en Schagen. Gijsbert Boon kamp schrijft in 1740 o.a.: De kerk van Zijd-Windt is uit 1652, heeft geen thoorn en de klok hangt aen de gevel. Er zijn 60 huizen. Een café of logement was in vroeger dagen in dit dorp een welkome rustplaats voor de reizigers. Voor de eigen inwoners en voor die uit de omgeving een belangrijke plek voor vertier, zoals de kermis. Voor die tijd dé gelegenheid om een partner te vinden. Zo ook voor de inwoners van de Sloeierd, die de Zijde- winder kermis als hun eigen kermis beschouwden. Vroeger werd een dorpskermis hoofdzakelijk bezocht door eigen bewoners én door familieleden die uit het dorp vertrokken waren. Na de Tweede Wereldoorlog kwam daar langzamerhand verandering in. Vooral de zondagavond trok steeds meer jongelui van elders. En sommige kermissen, waaronder die van Zijdewind, waren op maandagavond geliefd bij echtparen. Die kwamen ook uit plaatsen in de omgeving. t

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 14