GROOT GEWORDEN MET DE KERMIS Ronald Smit Siemen Groot, jong geleerd oud gedaan. Bertus Groot altijd druk 12 Ik ben groot geworden met de kermis, grapt Siemen Groot, horeca-ondernemer in hart en nieren, samen met zoon Barry eigenaar van BGK Snacks. We zitten aan de keukentafel in de gezellige woning bij het bedrijf te Dirkshorn en we praten over de kermissen in de jaren 1950-1970. Siemen zit op zijn praatstoel met voor zich een schoenendoos vol nostalgische foto’s. Hij haalt er wat kermisfoto’s uit en begint zijn verhaal. De pastoor zegende Siemen vertelt verder: De Waarlander kermis was niet alleen voor ons maar voor vele gezinnen een hoogte punt. Het hele dorp keek uit naar de vierde zondag van augustus en er werd al maanden voor gespaard. De eerste kermisexploitanten kwamen vaak al op woens dag. Na schooltijd kwamen veel joos kijken hoe de kermis werd opgebouwd en ze verheugden zich op het komende dorpsfeest. Op zaterdag was alles klaar. De schiettent en de zweef zijn er altijd wel geweest, ver dwenen zijn bijvoorbeeld de schommeleschuitjes, de hollie hollie en de kraam van Akkie Jakkie, een man die met zijn bakfiets uit Langedijk kwam. Bijna alle kinderen hebben wel eens iets getrokken uit de grabbelton van Akkie Jakkie. Van windmolentje tot houten speelgoedgeweer, de kogel was een kurk aan een touwtje. Ook bij de oudere jongeren was Akkie Twee meisjes aan een ijsje van Bertus. Guri Jansen en Marian Ros. ’n vader Bertus Groot begon ooit met venten van groente en fruit. Eerst met paard en wagen, later kwam er een winkeltje aan de Kerkstraat 8. Vader zag handel in snacks al vóór het woord snacks überhaupt bestond. Een tweedehands wagen werd aangeschaft. Hij fabriceerde zelf iets van een trekhaak zodat de wagen met hulp van de tractor van een naburige tuinder ver plaatst kon worden. De wagen was niet voorzien van een remsysteem of verlichting, van enige wetgeving op dat punt was overigens evenmin sprake. De bakoven werd gestookt met brandstof uit gasflessen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 12