Voor in het midden Emmy Dekker en rechts Ems Nieuwboer Rechts: Antoon op bezoek bij Nico Middelkoop uit Houten. 11 Op een andere plek proberen, weer niets. De dokter wilde het voor de derde keer proberen maar toen ging ik van mijn stokje. Een of twee weken later opnieuw. Ik trilde van de zenuwen, maar de onderdirecteur deed het toen zelf én in één keer. Er werd meer dan één liter vocht weggehaald. Daarna was het rusten en nog eens rusten. Mijn buurman kreeg op een zekere dag een clisma. Ik zei tegen mijn vriend Nico Middelkoop: Jij naar de ene en ik naar de andere wc. Een paar minuten laten moest mijn buurman naar het toilet. Daar beide bezet waren, moest hij zo’n dertig meter verderop. Het gevolg was dat hij een heel spoor achter zich liet. Wij bleven uiteraard bij de zusters volhouden dat het geen opzet was. Tour de France Tijdens mijn verblijf in Bilthoven lag ook Theo Koomen daar. In het sanatorium was hij al een geweldige verslag gever en verzorgde iedere dag via de huisradio de Tour der France. Dagelijks konden de patiënten een briefje inleveren met de namen van de wielrenners, die mogelijk een etappe zouden winnen. Als je het goed had, werd aan die renner jouw naam verbonden. Ik herinner me dat hij tijdens de tour ontslagen was. Ze hebben toen aan mij gevraagd of ik het over wilde nemen. Ik heb een paar keer een schriftelijk verslag gemaakt, dat door een ander werd voorgelezen voor de huisradio. Het was geen succes. Theo Koomen was niet te vervangen Op bezoek Eens in de maand, op een doordeweekse dag, kwam moeder met taxi Jongkind op bezoek. Hij had een busje waarmee hij naar Bilthoven reed. Mijn baas, Jan Beemsterboer, kwam samen met pastoor Nijman, een keer langs. Hij stopte mij f 100,- toe en de pastoor vroeg of ik de ziekenzegen wilde ontvangen. Ik vond het prima en de pastoor haalde een paarse stola uit zijn zak en diende mij de ziekenzegen toe. Mijn kame^enoten waren jaloers vooral omdat ik f 100,- had ontvangen. Na enige maanden werd ik verplaatst van binnen naar buiten. Ik lag daar onder een soort overkapping om maar vooral zoveel mogelijk buiten te zijn. De laatste maanden ben ik misdienaar geweest. Samen met de andere misdienaar kreeg ik na de heilige mis het ontbijt in een kamer naast de kapel. Maar we werden iedere keer gemaand om sneller te eten, want na ons moest de priester aan tafel. Wij waren het zat en zeiden tegen de zuster: Hij mag bij ons ook komen eten, want we zijn niet besmettelijk. De betreffende priester hoorde dat en vanaf die tijd aten we samen. Hij vond het nog veel gezelliger ook. Gedurende de laatste maanden was ik veel meer vrij om me te verplaatsen. Ik ben een keer op bezoek geweest bij Emmy Dekker uit Waarland. Dit was streng verboden daar de mannen niet op de vrouwenafdeling mochten komen. Bij een volgend bezoek kreeg ik een seintje van zuster Judith, die van oorsprong uit Warmenhuizen kwam. Zij was een zus van Jo Wiering. Zij wees mij erop dat de zusters, die de surveillance hielden, bij de uitgang op mij stonden te wachten. Ik ben toen door een raam en via de tuin snel naar mijn eigen kamer gegaan. Even later werd er op de deur geklopt, ik lag in bed en riep binnen. De nonnen begrepen er niets van, want ze waren ervan overtuigd dat ik op de vrouwenafdeling was geweest. Nadien ben ik niet meer naar Emmy geweest. Dit kwam ook omdat twee moide Van de Berg uit Warmenhuizen een onzin liefdesbrief aan mij hadden geschreven. Deze was door de nonnen onderschept. Een brief van het ministerie Terwijl ik in het sanatorium lag, werd ik per brief van 28 januari 1959 opgeroepen voor militaire herhalings oefeningen. Kort daarna liet ik schriftelijk weten dat ik in het sanatorium lag en dat ik niet aan de oefeningen kon meedoen. Na controle door het ministerie werd ik afgekeurd voor militaire dienst. Ik kreeg een bewijs van ontslag met ingang van 1 oktober 1959. Wegens GEBREKEN stond er met grote letters. Dit maakte mij zo kwaad dat ik een rekwest indiende bij het Ministerie van Oorlog. Ik schreef erin dat ik het onmenselijk vond dat iemand die twintig maanden zijn militaire plicht heeft vervuld en eventueel het land zou verdedigen én tevens kernge-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 11