In het midden Antoon. Het sanatorium Berg en Bosch. 10 Ik werd ziek Na twintig maanden, op 24 juli 1957, kwam ik uit militaire dienst. Tot eind augustus werkte ik bij mijn vader op het land. Per 2 september van dat jaar werd ik aangenomen bij JPB (Handelsonderneming Jan Beemsterboer) en ging iedere dag op de fiets van Waarland naar Warmenhuizen. Totdat broer Jan een solexje kocht, die ik mocht gebruiken. Op een gegeven moment kon ik de solex niet meer aankrijgen, ik had geen kracht meer. Op 28 november 1957 ben ik ziek geworden. Dokter Achterberg uit Dirkshorn kwam. Die dacht dat ik last had van mijn blindedarm want ik voelde pijn in de buik. Ik moest naar het St. Elisabeth Ziekenhuis in Alkmaar. Het was in de tijd dat de nonnen de patiënten verpleegden. Ik werd klaargemaakt voor de operatie: van onder kaal geschoren en de witte sokken aan. Er waren ook anderen die geopereerd moesten worden, maar ik werd overgeslagen. In de namiddag kwam chirurg De Jong langs voor inspectie en ik vroeg aan hem: Heeft u een hekel aan mij omdat u mij niet geholpen heeft? Hij zei letterlijk: Krijg de pleuris maar. Tussen twee haakjes, jij hebt het. De anesthesist had de avond voor de operatie iets ontdekt. Maar had niets tegen mij gezegd. De operatie was te gevaarlijk. Ik lag een boek te lezen en tegen de avondzuster zei ik: In het boek staat pleuritis maar wat is dit eigenlijk. Ze begon uitgebreid te vertellen dat je droge en natte pleuritis had. Ik vroeg haar: Hoe lang kan dit duren? Een hele tijd, vertelde ze mij. De volgende dag was ze boos op me omdat ik haar had uitgelokt tot de uiteenzetting van de ziekte pleuritis. Na ongeveer zes In Berg en Bosch M’n eerste dag. Ik kwam te liggen op een kamer van zes personen. Eén van de patiënten zei: Het bed, dat jij nu krijgt daarin is afgelopen week iemand doodgegaan. De eerste weken van mijn verblijf vonden de anderen mij niet zo gezellig, want ik zat alsmaar een boek te lezen. Het gebeurde ook wel dat het boek dat ik las graag door een zuster gelezen wilde worden. Ik stopte het boek dan onder mijn hoofdkussen en een week later vond ik het terug met een briefje: Antoon bedankt. Ik wist al gauw een abonnement voor half geld op de Volkskrant te krijgen. Eveneens stuurde ik een bedel brief voor een televisie naar Philips in Eindhoven. Dit bedrijf reageerde afwijzend. Daarna schreef ik naar Blaupunkt en deze firma leverde wél een tv. Verder schreef ik veel brieven. Onder andere aan Tinie en Nellie Beemsterboer, dochters van mijn baas. Zij zaten op een internaat bij zusters in Culemborg. Ook correspondeerde ik met Koos Laan, die ik kende van mijn verblijf in het ziekenhuis in Alkmaar. Hij woonde toen aan de Westerterpweg in de Wieringermeer. Dezelfde weg waaraan verpleegster Tiny Bos woonde. Hij eindigde zijn brieven altijd met: Je moet de groeten hebben van m’n buurmeisje Tiny. Later heb ik dit begrepen dat hij dit verzon Iedere dag moest ik wel tien medicijnen slikken. Na enige weken zou een chinese arts, volgens mij een beginneling, vocht bij mijn longen weghalen. In mijn rug werd een dikke naald zonder verdoving of bevriezing ingebracht. Er kwam niets uit. maanden ziekenhuis werd ik overgebracht naar het sanatorium Berg en Bosch in Bilthoven. Zuster Anneke Broekhof begeleidde mij van Alkmaar naar Bilthoven. De dag dat ik werd vervoerd, kwam internist De Lange nog langs om te vertellen dat ik dubbelzijdige pleuritis had. Want als ik dit in het sanatorium zou horen, dan had ik kunnen denken dat ze het in Alkmaar niet hadden ontdekt. Mijn verblijf in Bilthoven zou ongeveer twaalf maanden duren. En wel tot 18 mei 1959. Onder de wapenen Op 24 november 1955 moest ik opkomen voor militaire dienst in Maastricht. Na twee maanden werd ik over geplaatst naar Kampen en vervolgens naar Vught. In die kazerne zat ik op kantoor en ik had veel vrije tijd. Ik besloot daarom de avond HBS-A te volgen in Den Bosch. Ook mijn vriend, Peter Daas, wilde dat doen. Het liep echter anders, want hij mocht niet in de examenklas beginnen en ik wel. Dus ging ik iedere avond in mijn eentje op de fiets van Vught naar Den Bosch en ook weer terug. Ik heb dat meer dan een half jaar gedaan. Deze studie was voor mij in die tijd toch te hoog gegrepen. Jammer genoeg heb ik het staatsexamen in Den Haag niet kunnen halen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 10