9 Cees deed zijn Eerste H. Communie in mei 1950. kerst werden nog in het sanatorium ge vierd. Op zes december lagen er voor ieder kind diverse pakjes in de zaal. Bets herinnert zich: We werden met sin terklaas echt verwend en ook met kerst kregen we wat lekkers te eten. Op 28 december, het feest van Onno zele Kinderen, haalde moeder André en mij op. We gingen met de trein. Toen die over de Hembrug reed, werd ik een beetje bang. Wat een kabaal maakte dat!! In Alkmaar stond Cor Jongkind met de taxi klaar. Hij bracht ons naar huis, stopte bij het gemaal en het laatste stukje moesten we lopen. Cees en Paul moesten nog blijven tot het najaar van 1950. Er is een foto van mei 1950 waarop Cees met twee bruid jes staat. Hij deed toen z’n Eerste Com munie in het sanatorium te Ugchelen. Voorlopig niet zwemmen Bets en André moesten het de eerste maand rustig aan doen. Eerst alleen ’s morgens naar school en pas daarna hele dagen. Bets kwam terug in de tweede klas en André ging naar de eer ste van juffrouw Brammer. Als laatste vertelt Bets nog: Van meester Koevoets kreeg ik bijles om de tafels te leren. Ik wilde dolgraag op handbal, maar het mocht niet van dokter Groenhart. Hij had van die doordringende ogen en ik hoor hem nog zeggen: ’Moidje dat mag niet, hou je maar rustig’. Ook vervelend was, dat ik de eerste jaren niet mocht zwemmen, terwijl het zwembad naast de deur was. Tot hun vijftiende jaar werden alle vier kinderen elk jaar doorgelicht. Gelukkig was de uitslag voor hen steeds positief. Wel werd André, omdat hij langer dan een jaar in het sanatorium had gelegen, afgekeurd voor militaire dienst. Helaas kregen later twee anderen uit dit gezin ook deze besmettelijke ziekte. In 1956 was dat Afra; zij moest kuren in Berg en Bosch in Bilthoven. En in 1970 Cock, zij ging naar een sanatorium in Soest. Anno 2016 woont Bets in Heerhugowaard, André in Bergen en Paul in Noord- Scharwoude. Cees is op 16 juni 2015 in Waarland overleden. In de volgende afleveringen van Toender- toid komen verhalen van patiënten, die o.a. in Bilthoven hebben gekuurd. Waarland, 27 januari 2016. Met dank aan Bets Komen-Groen en André Groen. André aan het woord: Buurvrouw Schuijt stond buiten en zag ons aanko men. Ze was verbaasd dat we zo netjes praatten. Er was gien woord Westfries bai. Niet vreemd na meer dan anderhalf jaar ziekenhuis en sanatorium.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 9