TUBERCULOSE TREFT DE FAMILIE GROEN Piet Kleverlaan Bets-Komen-Groen. André Groen. 5 De besmettelijke longziekte tuberculose werd vroeger witte pest of vliegende tering én later ook wel tbc of tb genoemd. Tot het midden van de jaren ’50 van de vorige eeuw bestond de behandeling uit kuren in een sanatorium en op het platteland soms in een draaibaar tentje. Ook in Waarland zijn gevallen van tbc bekend. Twee jaar na de oorlog werden vier kinderen in het gezin Groen-Molenaar door deze ziekte getroffen. Bij de nonnen De Augustinessen van Barmhartigheid uit Delft hebben in Alkmaar een belang rijke rol gespeeld bij de r.-k. ziekenhui zen. Eind 19e eeuw gaf de overste van deze orde de opdracht tot het bouwen van het Sint Elisabethgesticht, een zie kenhuis met 24 bedden. Na dertig jaar bleek dit gebouw te klein en in 1927 werd het nieuwe Sint Elisabeth Zieken huis aan de Van Everdingenstraat ge opend met een capaciteit van 200 bed den. De verpleging bleef in handen van de zusters Augustinessen. Eén van die zusters was Mietje Moras, haar kloos ternaam was: Longina. Zij kwam uit Herinneringen Het is bijna zeventig jaar geleden. Toch weten dochter Bets en zoon André zich nog tamelijk veel te herinneren. Alle twee vertellen ze hun verhaal met per soonlijke indrukken en ervaringen. Bets herinnert zich: Ik was zeven jaar. We gingen met z’n allen naar de Sche- deldoekshaven in Alkmaar. Daar was het gebouw waar we doorgelicht wer den. We waren zeker met twintig per sonen: vader, moeder, alle kinderen en ook de aanhang. Eén voor één kwamen we aan de beurt. Degenen bij wie op de longfoto vlekjes te zien waren, moesten apart gaan zitten. Toen we allemaal doorgelicht waren, kwam het uit dat André, Cees en ik ook tbc hadden. Of ik me echt ziek voelde, dat weet ik niet meer. Wel dacht ik: Waarom heeft m’n zus Ria die ziekte niet? Ze was in die tijd altijd heel mager. Hebben we tbc gekregen door het drinken van melk van koeien, die deze ziekte hadden? Of was het besmetting door een ander? Dit is ons nooit verteld. André was toen zes en Cees vijf jaar. We moesten eerst thuis een poosje kuren. Op 2 maart 1948 werd ik acht. Dit mocht ik thuis nog vieren. Daarna moest ik naar het zie kenhuis in Alkmaar. Ik herinner me niet dat ik toen gehuild heb. ajaar 1947. In het sluishuis bij de Waarlandsmolen woont de familie Groen. Vader Siemen is vrachtschipper en brengt voor veel tuinders uit Waarland hun produc ten naar de veiling De Noorder- markt-bond in Noord-Scharwoude. De Waarlandspolder is nog niet verkaveld en de sluis is nog volop in gebruik. Deze wordt bediend door z’n vrouw of door één van de oudste kinderen. Het is een groot gezin met zeventien kinderen op dat moment. Siemen Groen is ge huwd met Marie Molenaar, zijn tweede vrouw. Met zijn eerste vrouw, Neeltje Schrama, had hij al zeven kinde ren waarvan er twee op jonge leeftijd zijn overleden. Nel, de oudste dochter, is al getrouwd en vier anderen werken buitenshuis. In 2016 vertelt André: Regelmatig kwa men m’n zus Nel en haar man Jan Bruin op zondag bij ons thuis op bezoek. M’n jongste broertje Paul vond het prachtig wanneer Jan hem beet pakte en hem een stukje omhoog gooide. Hij schaterde het dan uit. Maar na verloop van enige tijd werd dat schateren steeds minder. Zou hij iets onder z’n leden heb ben? Hij kreeg koorts en dokter Groenhart werd erbij geroepen. Paul moest naar het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Alkmaar. Daar con stateerde de longarts dat hij tbc had. Hij was toen ongeveer één jaar oud.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 5