Waarland, 16 november 2015 37 De namen van de vendels Voor de namen van de vendels werd gekozen uit de heiligen in de katholieke kerk. Niet te verwonderen dat hierbij een link was met hun inzet of verbondenheid met de jeugd. Aloysius van Gonzaga (1568-1591), Don (Giovanni) Bosco (1815-1888) en Dominicus Savio (1842-1857) kwamen uit Italië. Tarcisius leefde in de Romeinse tijd. Een nieuw vendel Het ging voorspoedig met de vendels zo dat eind december 1950 de vraag kwam om het Don Boscovendel te splitsen zodat er nog een derde vendel bij zou komen. Dat werd nog even aangehouden, maar op 24 oktober 1951 zei Aldert Stam nog eens dat er steeds meer nieuwe leden bij kwa men en: dat geeft problemen, want een kwartier feen groep in een vendel, red.) moest weer uit elkaar gegooid worden. Op 6 januari 1952 werd de knoop door gehakt voor een nieuw vendel. Met enige triomf staat er: de eerste knop in de Waarlandse jeugd. Vaandrig Jan Zuijdam kreeg de leiding van de bore ling die Franciscus Xaverius zou heten. Maar die naam was geen blijvertje. Want naderhand duiken de echte namen van de nieuwe vendels op: Tarcisius en Domini- cus Savio. Dat laatste vendel, met vanaf de start vaandrig Stoop, was er in oktober 1952 bijgekomen en was bedoeld voor de allerjongsten, ze moesten vóór 1 januari Spoedig beginnen In 1953 werd de druk om spoedig met de rakkers te beginnen, steeds groter want niet alleen dat de gilde erdoor wordt uitgebreid maar ook zijn de jongens in de jeugdbeweging ingewerkt als ze bij de poorters komen. Daarom vroegen ze enkele dames om de leiding van deze jongens op zich te nemen. Op 26 juni 1953 was het zover. Piet Zutt kon nieuwe gildeleidsters verwelkomen. Een gouden ploeg bleek later. Zij zouden een nieuw hoofdstuk aan de Jeugdbeweging toevoe gen. Maar daarover een volgende keer meer. 12 jaar zijn. Dat was al gauw een pro bleem want toen gaven ook jongens die nog geen 12 jaar waren, zich op. Met als gevolg scheve gezichten bij leeftijdgeno ten die ook graag op het Gilde wilden. De aalmoezenier zou het doopboek nakijken en wie onder de 12 jaar was, eraf sturen. Maar of dat ook gebeurd is, staat er niet bij. De jongere jeugd bleef echter vragen: wanneer mogen wij nu eens op het gilde? Maar dat kon niet want voor poorters waren ze nog te jong. De aalmoezenier opperde daarom om te beginnen met rakkers: dat is echter het werk voor de dames. Met dank aan: Jan Wever, Siem Plijter, Jan Zutt Azn, Piet Noordstrand en Piet Zutt. Er is gebruik gemaakt van Wikipedia en het boek uit 1981, de Parochie van de H. Wulfram, geschreven door Arie Groen. Na het plakken van de lekke band ging de hele groep op de kiek. Boven vlnr: Johan Zutt, Jan Zutt midden: Siem Houtman, Joop Zutt, Wim Dekker voor: Theo Dekker.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 37