3 Jan Zutt Azn., foto uit 2015. 36 Jan Zutt Azn. vertelde: We gingen op de fiets naar het kamp in Maarn, dwars door Amsterdam heen. De fiets was daar een geweldig vervoermiddel, al plofte er wel eens een band. Dan was het plakken geblazen. Vlnr: Theo Dekker (achter de fiets), Cees Groen (gehurkt), Wim Dekker, Johan Zutt, Joop Zutt en Siem Houtman. Foto rond 1955. De volgende foto is omtrent dezelfde tijd genomen. Daar staat de groep ook op, maar dan zonder de fiets. Verwarring over de datum van de opening van het Jeugdhuis In de geschiedschrijving van de Parochie van de H. Wulfram staat op bladzijde 62: op Hemelvaartsdag 1950 werd het nieuwe jeugd- en parochiehuis in gebruik genomen. Ook in een artikel over het Jeugdhuis in Toendertoid (november 1994) staat deze datum. Maar in het notulenboek komt een andere lezing naar voren. Op 20 april 1950 hoorden de leiders dat de vergunning voor het nieuwe jeugdhuis binnen was en hun eerste vergadering in het nieuwe gebouw was op 15 mei 1951. Het nieuws uit dat jaar geeft uitsluitsel: 3 mei 1951, vandaag is het Hemelvaartsdag en vindt de inzegening plaats van het Jeugdhuis aan de Kerkweg. Muzikaal wordt er medewerking verleend door fanfare Sint Gregorius en het Parochiekoor. ’s Avonds is er een toneelstuk van Ons Genoegen. Roken Roken bleek voor de poorters van het Jongensgilde een groot probleem. Siem Plijter: er mocht bij het Gilde eigenlijk niet gerookt worden. Zelf rookt Siem nog steeds: ik begon op mijn dertiende jaar, het hoorde er bij. Jan Wever bevestigt dat: met dertien, veertien jaar begon je te roken. Bij het Gilde werd het oogluikend toegestaan. Want roken mocht niet. Regelmatig duiken er in de notulen op merkingen op, zoals op 23 juni 1950: de fietstocht start om 12 uur, tijdens het ranja drinken mogen jongens even roken en daarna niet meer. 24 December 1950: roken is een probleem in de Aloysius- groep, het leidt de aandacht af. Wordt het tijd om dit te verbieden? Op 15 februari 1952: de koster klaagt er over dat de kast van ‘t jongensgilde er zo slordig uitziet en er sigarettenpeukjes liggen. Want er werd wel eens gerookt, vooral door de oudere jongens van het Don Boscovendel: afge sproken werd dat er niet meer gerookt zou worden, behalve op een feestavond met goed vinden van de leider. voorloper van de kleuterschool, ingericht en er waren ruimten voor de andere ver enigingen. Op 15 mei 1951 vergaderden de leiders, de leidersraad genaamd, voor het eerst in het nieuwe onderkomen. Een gedenk waardige dag want ze waren toen één jaar bezig: We zetten het nieuwe jaar met nieuwe moed in met ons nieuwe jeugd huis. Jan Zutt Azn. vertelt over de jeugd beweging van toen: dat was allemaal in het jeugdhuis, in de barakken. Er waren kleine kacheltjes om het warm te houden. Jan Wever over de plek voor de jeugd: in het Jeugdhuis, in de linkervleugel, eerst had je de ruimte voor de rakkers, dan voor jongensgilde en dan nog enkele ka mers. De leiders waren blij met hun nieuwe onderkomen. De gildevlag kon nu einde lijk een plek krijgen want in de kerkestal kon dat niet. En uiteraard met de vele mogelijkheden voor de vendels. Want naast de wekelijkse bijeenkomsten, was er in 1952 bij de sluiting van het zomertornier (waarschijnlijk het zomer seizoen, red.), na een H. Mis, een ge zamenlijke maaltijd in ’t jeugdhuis. En het winterprogram begon op zondag 5 oktober 1952 met een gezamenlijke broodmaaltijd, zelf brood meenemen want anders worden de kosten te hoog. ’s Avonds was er een film. Als trak tatie warme punch, hier zorgt de koster voor en koek, te be stellen bij L. Groen voor f0,10 per stuk.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 36