32 De samenwerking met het nabuurdorp ging door met een sportdag op zondag 7 september 1952. En in 1953 was er weer een kampdag met ook gildegroepen uit Alkmaar. Het programma omvatte marswedstrijden, koken, een speurtocht en hardlopen met hindernissen, hoog springen, sprietlopen, strozak slaan, touwtrekken en handbal. Een creatieve broedplaats Het Jongensgilde bleek een vruchtbare plek te zijn voor allerlei initiatieven. Een probeersel, met veel succes later, was het carnaval. Dat begon op 28 januari 1951 met de voorbereidingen voor de Vasten avondviering. Daar hoorde verkleden bij en het meenemen van instrumenten. Als het maar geluid maakt, dus ook stoffer en blik, staat er ter aanmoediging. Aldert Stam en Gert Volkers namen de vertolking van Prins Carnaval, de Nar en Koning Vasten voor hun rekening. Jan Zuijdam en Piet Zutt zorgden voor de versiering, Aris Groen voor een verhaal en Piet Noordstrand stelde het programma op. De pastoor, tevens de aalmoezenier, was ook aanwezig en hij gaf toestemming om het carnavalsfeest in het nieuwe jeugdhuis te houden. Hij kon ook helpen aan een paarse mantel voor koning Vasten want die kleur werd weinig gebruikt in de liturgie. De parochieherder bood meerdere keren uitkomst. Toen de zomer naderde en er geen bal was om mee te spelen, gaf hij er één cadeau. Voor de versnapering op dikke dinsdag werd gekozen voor oliebollen. Heel toe passelijk was het wachtwoord voor de maand februari: Wees geen houten Klaas, waarvan we een aardige instructie kun nen maken. Nog iets nieuws: in oktober 1951 begon een mondorgelclub voor jongens. Jammer genoeg ontbraken voldoende mondorgels en toen die er wél waren, stemden die niet allemaal op elkaar af. Geen nood: er werden drie nieuwe gekocht, meer was niet mogelijk vanwege de financiën. En in januari 1952 bleek dat er bij de mondorgelclub problemen waren omdat er ervaren en beginnende spelers bleken te zijn. De oplossing was om apart te oefenen. De oudste musici onder leiding van Piet Zutt en de nieuwelingen met Aris Groen. Ondanks deze aanloopproblemen floreerde de mondorgelclub en mondde uit in de zeer succesvolle Cromico ’s. Veranderingen De aanjager van het Jongensgilde, dom. P.G. van der Meijden, had vanaf zijn aan stelling in Waarland op 1 september 1949, veel tijd aan de jeugd besteed. In de notu len staat over zijn afscheid niets vermeld. Wel ontbrak na die tijd zijn handtekening onder de verslagen en tekende alleen de secretaris, Piet Zutt. Op 28 augustus. 1950 maakte de kapelaan plaats voor Dr. Brouwer, een oud-legeraalmoezenier en -missionaris. Deze was hier maar kort, tot 14 januari 1951. Zijn opvolger was pater B.G. de Lange. Op 4 september 1952 nam hij de taak over van de vorige aalmoezenier en stichter van het jeugd huis, pastoor Verhaar, die hier van 2 juni 1947 tot 29 augustus 1952 was. Omdat bij het welkom van de pater ook de En verder... Siem Plijter, geboren op 19 februari 1929, was jarenlang secretaris, notulist en vaan drig bij het Jongensgilde. Over deze tijd weet hij nog steeds uitgebreid en enthousiast te vertellen. Tegenwoordig woont Siem in Heemskerk. In zijn jonge jaren werkte hij in de land- en tuinbouw, eerst van maart tot maart als vaste arbeider bij Dirk Dekker en bij Jaap Bakker aan de Oostkade. Maar toen hij ouder werd wilde hij dat niet meer en zo ging hij als losse kracht aan de slag bij Arie Zutt-Busker, Cees en Nico Zutt, Gert en Willem Jonker en ook nog in de verkaveling. Daarna was de Noordoostpolder zijn werkterrein. Als vrijgezel ging hij met een man of tien uit Waarland en Zijdewind daar graan dorsen. Van augustus tot november trokken ze met een dorsmachine langs de boeren. In de NOP overnachtten ze in een soort kamp. Dat dorsen, en in de winter vlas repelen, heeft hij twee jaar gedaan. Daarna werkte hij als los werkman in de Wieringer- meer en in De Streek en toen kreeg hij een baan in de linoleumfabriek in Krommenie. Maar daar was hij geen blijvertje en na nog een tijdje in de bouw, vond hij in 1958 emplooi bij de Hoogovens waar hij vijfentwintig jaar werkte. In 1960 trouwde hij en kwam in Heemskerk wonen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 32