Jan Keet. Foto 2016. Dirkshorn, 10 januari 2016. 29 Met dit bewijs kon zijn fiets niet gevorderd worden omdat deze nodig was bij werkzaamheden als brandweerman. De laatste keer dat Jan in actie kwam. Op woensdag 28 december 1960, rond middennacht, stond de schuur van Cor van Ophem aan de Veluweweg 22 Twee boerderijen aan de Westkade rond 1918. Rechts de boerderij die in 1946 verbrandde en toen bewoond werd door de families Boots en Boekel. Links de boerderij van Dirk Bruin. Op deze plek staat nu de woning van de familie Jochem Zutt-Koppes (Westkade 6). Tot slot Deel II gaat over de branden en de brand weer vanaf 1960. Er is in de laatste vijftig jaar veel veranderd. Niet alleen het ma teriaal, maar ook de kennis en de inzet baarheid van de brandweerlieden. Verder is na de twee verkavelingen, die van de Waarlandspolder en de Slootgaard rond 1950 en die van de Speketer, Bleekmeer en Schaapskuil tien jaar later, de bereik baarheid van Waarland vanuit Dirkshorn enorm verbeterd. in brand. Jan Keet ging er direct op af en sloot de slangen op de brandkraan aan. Daarna kwam de brandweer van Dirks- horn maar die kon niet op het open water afleggen. Jan gaat verder: Ik weigerde mijn slangen aan Dirkshorn af te staan. Ze hebben daarna hun eigen blussysteem opgebouwd. Ik hield het huis nat en zorg de dat het niet oversloeg naar het huis van de buren. Het vuur in de schuur werd door Dirkshorn geblust. Helaas ging de schuur met tien fietsen, een wasmachine en wasgoed verloren. De auto kon wel worden gered. Rond half drie ’s nachts was de brand geblust. Commandant Piet de Goede rapporteerde het vol gende: Het betrof een kleine boerderij, bewoond door twee gezinnen J.J. Boots en A.C.A. Boekel, met daarachter een schuurtje. De eerste ‘aanval werd om 08.20 uur uitgevoerd. Er werd uitgerukt met zes manschappen, assistentie werd verleend door de ge meente Heerhugowaard. Tijdstip terugkeer 09.40 uur. Volgens nader ingewonnen gegevens is deze brand bij ondergeteekende veel te laat gemeld. De melding is geschied per telefoon vanuit café Wolfswinkel gemeente Heerhugowaard. Doordat het een grens geval betrof, heeft de melder er niet aan gedacht dat het reeds in brand staande perceel in de gemeente Harenkarspel stond en gemeld aan laatstgenoemde gemeente. Naderhand is dit abuis hersteld en is de brand bij ondergeteekende gemeld. Volgens ooggetuigen brandde het perceel al minstens een kwartier, vooreer de melding plaatshad. Bij aan komst onzer brandweer lag het geheele perceel al vlak en was de gemeente Heerhugowaard bezig met het nablusschen en tevens het belendend perceel (waarvan het rieten dak reeds vlam gevat had) te besparen, hetgeen dan ook inderdaad gelukt is. weer mee’, zei ik, ’want dit geefje aan een muzikant met een mook.’ Jan vertelt verder: Het blusgereed- schap verpauperde. Uiteindelijk stond het karretje in de weg en besloot ik, behalve de koperen straalpijp, het met een oud ijzerboer mee te geven. Er was geen enkele bemoeienis meer van de gemeente. Behalve die ene keer dat burgemees ter Wesselink ineens op de stoep stond. Hij wilde weten waar het oude brandweerpompje gebleven was, alsof hier sprake was van een eeuwigdurende verbintenis. Van een pompje was al lang geen sprake meer en van functionerend blusgereed- schap al evenmin. Hij dacht waarschijnlijk dat het veel historische waarde had. 119*2. ?noemd, x r VORDERING VM RIJWIELEN. BEWIJS VAN VRIJSTELLING. De Burgerouder.ïler gemeente Harenkarspel verleent aan x,™ wonende te Harenkarspel Wijl^jp No. houder van Persoonsbewijs H/18 - no.//^/ vrijstelling van den plicht tot inlevering van een hem toebe- j^hoorend rijwiel, a Dirkshorn, <3 rr^A De Burgemeester voqfri H.Nolet.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 29