J UM. r 1 -J w 'f W i M 27 De boerderij van Piet Bruin en Antje Roozendaal is verbrand op 18 juli 1934. Op de foto staan hun kin deren: Marie, Betje, Tinus, Henk, Anne, Piet en Neeltje en hun kleinkinderen: Riet en Cor. Verder nog Arie Nolten, Cor Droog en Piet Nolten. Onweer in 1934 Tijdens het hevig onweer van 18 juli zijn in het Waarland omstreeks een uur of 8 twee boerderijen door de bliksem getrof fen en tot den grond toe afgebrand. Het waren twee plaatsen, bewoond door Corn. Bruin en P. Bruin, en een heel stuk uit elkaar gelegen. De belendende gebou wen zijn bewaard gebleven. Van de in boedels is echter zoo goed als niets gered kunnen worden. Waar het vee in het land liep, zijn er bij dezen branden geen dieren omgekomen, aldus de Schager Courant. Niet alleen bij de families Bruin, maar ook bij de familie Ruiter sloeg op zondag 14 oktober 1934 de bliksem in. Ten gevol ge van het hevige onweer, dat gisteravond boven onze omgeving woedde, is de blik sem ingeslagen in de boerenwoning van de heer P. Ruiter in de Speketerspolder. Bij deze brand is enig vee in de vlammen opgegaan. Tragische afloop Vrijdagochtend 14 mei 1936 omstreeks 10 uur ontstond brand in de boeren behuizing van den bouwer J. Bruin Pzn. De vlammen grepen snel om zich heen en toen dan ook de brandspuit uit Waarland was gearriveerd, kon men den brand niet meer meester worden. Een wel zeer tra gische gebeurtenis is het, dat het 4-jarig zoontje van den heer Bruin in de vlam men is omgekomen. Men vond later het verkoolde lijkje in de kapberg. Vermoed wordt nu, dat de kleine, al spelende, de brand heeft veroorzaakt, bang is gewor den en zich schuil heeft willen houden, wat hem noodlottig is geworden. Zoals te begrijpen is, heerscht in het gezin, dat bestaat uit vader, moeder en dertien kinderen, groote verslagenheid. Verkort overgenomen uit de Schager Courant van 15 mei. Op de plek van het verbrande huis is een nieuwe woning gebouwd, Bleekmeerweg 9. Uit de brandenlijst is af te lezen dat kort op elkaar een paar ernstige branden plaatsvonden met grote gevolgen. Of dit de gemeente plotse ling de ernst heeft doen inzien, is niet bekend. Het kan geen toeval zijn dat bij deze branden de politieke belangen plotseling ondergeschikt werden gemaakt en belangrijke besluiten werden genomen. Op tijd erbij Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de schuur van de heer P. Nieuwboer, aan de Nieuwboerweg. De brandspuit was spoedig ter plaatse, ongeveer 40 wagens hooi gingen verloren. De ernaast staande hooibergplaats wist men te behouden. Een groote varkensboet ging in de vlam men op. Om erger te voorkomen werd ook de brandspuit uit Dirkshorn geroepen en in werking gesteld, zoodat men ook het woonhuis kon behou den, aldus de Schager Courant van 15 juli 1936. De nieuwe motorspuit. In 1936 wil de gemeente Harenkarspel de brandweer reorganiseren en besluit om een moderne en effectieve motorspuit aan te schaffen. De pomp wordt gekocht bij de firma H.T H.A. van Bergen uit Heiliger- lee voor een bedrag van f 2.375, -. Op 8 juli 1937 arriveert de nieuwe motorspuit in Dirkshorn. De motorspuit kan als aan hanger gekoppeld worden aan een pick-up vrachtwagen. In Harenkarpel heeft men kort geleden een motorspuit aangeschaft. -C IA L - IB i Tl llll I I 4>-'

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 27