26 Bij een handbrandspuit waren veel manschappen nodig. In Dirkshorn werden in 1934 daarvoor 43 leden aangesteld. Het lijkt veel, maar is relatief toch weinig omdat de pompers het zware handwerk maar een kwartier lang volhielden en daarna gewis seld moesten worden. De voorkomende functies waren: brandmeester, monteur, pomper, slangenlei der, pijpleider, brandhaakdrager, brandroeper, klok luider en lapzakdrager. De meesten hebben geen verklaring nodig behalve die van lapzakdrager. Deze man had de functie om de lekkages in de leidingen met zijn lappen (bendelstukken) af te dichten. Een bijzondere brand op 5 april 1928: Donderdagmorgen te ruim elf uur brak er brand uit in de boerenwoning, voorheen van den heer Poldervaart, staande aan de Kade in de Slootgaardpolder Genoemde behuizing stond thans geheel leeg en was op het oogenblik in eigendom van den heer J. Meester, woonende te Hoogwoud. Daar genoemde eigenaar dagelijks een potje koffie op een olietoestel staan had, vermoedt men dat bedoeld oliestel is omgevallen en daardoor de brand is ver oorzaakt. Een rijwiel en voorts wat ge reedschap en een ploeg is mede verbrand. Tegen brandschade was hij verzekerd. De boerderij stond aan de ringsloot ter hoogte van de familie Klaver, Slootgaard- weg 38. Over de oorzaak hadden de bu ren van toen zo hun eigen mening. Dit is te lezen in Toendertoid 19. 9 Maart 1932 schrijft de Schager Courant: Maandagmiddag half vier ontstond brand in de hooiklamp van de heer S. Ruiter in de Schaapskuilmeer. Daar deze op de kade van de Ringsloot stond, kon het hooi met haken en vorken in het water worden Zijn tuindershuis stond een honderd meter vanaf het spuithuisje. Hier staat nu de woning Veluweweg 10a. In hetzelfde jaar: Op Maandagmorgen 4 december brak brand uit in de boeren plaats van den heer Jb. Moras in den Slootgaardpolder alhier. (Aan de ring- sloot ter hoogte van Slootgaardweg 18). Naar verluidt had Moras dien morgen in verband met de hevige vorst, een peterolie- kachel bij zijn kool geplaatst, doch na een poosje ging hij eens kijken en toen stond het geheele koolpakhuis in brand, blijkbaar had de afdekking vlam gevat. Daar bedoeld huis in het land staat, kon hij niet gauw hulp krijgen en is met uitzondering van een paar koeien en wat beddengoed alles verbrand. Verzekering dekt de schade. Jacob Moras liet voor aan de weg een nieuwe woning bouwen. Nu woont hier zijn kleinzoon Jac met zijn gezin (Sloot- gaardweg 18). getrokken. De boet welke er naast stond, wist men met emmers water nat te hou den en te bewaren. Het hooi was te laag verzekerd. Oorzaak van de brand was, dat de kinderen met vuur speelden. De brandspuit was niet meer nodig. In een brief van 5 april 1932 vragen J. C. Mol, C. Smit, K. Tesselaar, P. Zutt en Jb. Zutt onkostenvergoeding omdat de brandspuit te laat was en zij hadden geholpen met blussen. Een jaar later op 20 mei 1933: Donder dagavond, omstreeks 8 uur is de boeren woning van den heer C. Boekel staande aan de Slootgaardweg tot de grond toe af gebrand. Op deze plek staat nu de woning van de familie Klaver, Slootgaardweg 38. Brand in de Oude Slootgaard, nu Ring- vaartweg 28 en 30. In de Schager Courant van 7 mei 1932 staat: Woensdagmiddag is het dubbele boerenwoonhuis bewoond door de gebr. Pancras te Slootgaard, Ha renkarspel, afgebrand. Oorzaak vermoe delijk schoorsteenbrand. De verzekering dekt de schade. Arie Bruin, kleinzoon van Kees Bruin en Ma Bleeker vertelt: M’n opa en opoe woonden in de Waarlandspolder Van de brand in 1934 weet ik alleen, dat alle acht kinderen toen nog thuis waren en de jongste twee jaar was. Na de brand is de boerderij opnieuw opgebouwd. M’n opa vertelde dat het daar een gevoelige plaats voor inslag bij onweer was. Tijdens de verkaveling kregen ze waterleiding en elektriciteit, dat toen bovengronds was. Aan het eind stond een bokpaal met een bliksemafleider. En bij onweer sloeg de bliksem vaak in die paal. Rond 1960 zijn opa en opoe verhuisd naar de Kerkstraat 10 en m’n ome Wim kwam met zijn vrouw en kinderen in het ouderlijk huis, Andries Dekkerweg 7. Op de plek van de andere boerderij, waar ook de bliksem insloeg, staat nu het huis van de familie Piet Bruin, Roodpannenhuisweg 4.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 26