25 Blikseminslag Een zware dikke gele lucht trok zondagavond over Waarland. De bliksem had raar huisgehouden. Bij de slagerij J. Jonker, twee jaar geleden gebouwd naar de eisen des tijds, waren pannen van het dak geslagen. In de winkel was het houten plafond losgerukt en in de slachtplaats was een gat in de zolder geslagen. Stukken hout lagen op de weg en bij de buren aan de overkant. Ook bij bakker Jongkind was de bliksem ingeslagen. Op de meelzolder ontstond een brand en dat kon gelukkig tijdig geblust worden. Verkort overgenomen uit de Schager Courant van 2 augustus 1928. De slagerij van Jonker is verkocht aan J. Wever. In de bakkerij van Jongkind is later de winkel van Bertus Groot gevestigd. Nu zijn daar twee woningen (Kerkstraat 13 en 8 /10a.) van gemaakt. Overstag Pas in oktober 1913 neemt de gemeente het probleem serieus en besluit om een spuithuisje met cachot te bouwen in Waarland. B en W stellen de raad voor twee nieuwe brandspuiten aan te schaf fen. Burgemeester Jan Burger licht hun plan toe en acht het beslist noodzakelijk een brandspuit voor Waarland aan te schaffen en vindt het niet meer verant woord geen brandblusmiddelen te heb ben. De gemeenschap Waarland heeft inmiddels duizend zielen en is woonachtig in steeds dichter bebouwde gedeelten. De nieuwe aangeschafte spuiten werden op 11 oktober 1913 geleverd. Er werd niet of veel te laat, want voordat een koerier de boodschap had overgebracht en de brandweer arriveerde was het kwaad al geschied. Na veel gepraat was het Dirk Pieter Plaatsman, hoofdonderwijzer in Waarland, die de stoute schoenen aantrok en een brief stuurde aan de gemeente Harenkar spel. Hij was extra gemotiveerd geraakt doordat bij de laatste brand een vonkenre gen ook zijn school had bedreigd. Aan het verzoekschrift waren een kleine 80 hand tekeningen van de bevolking toegevoegd. Na een raadsdiscussie werd op het ver zoek afwijzend beschikt. De afwijzing viel zo slecht dat besloten werd de vol gende raadsvergadering hierop terug te komen, echter met hetzelfde resultaat. Een jaar later, op 18 februari 1904, her haalde zich hetzelfde verzoek met dezelf de discussie en afwijzing van de gemeen teraad. Men is van oordeel dat de huizen in Waarland nog teveel verspreid staan en dat nog geen sprake is van een dorp en dat bovendien met de aanschaf en bediening grote kosten gemoeid waren. Dat laatste zal ongetwijfeld het zwaarst gewogen hebben. een brandspuithuisje met cachot op het perceel tegenover de De Posthoorn ge bouwd. Daarbij leverden de plaatselijke ondernemers David van der Gulik het timmer-en smeedwerk, Simon Jaspers het metselwerk en Hein van der Eng het schilderwerk. De nieuwe brandspuiten gingen echter niet naar Waarland maar kwamen in Kerkbuurt en Dirkshorn te staan. Het afdankertje van Dirkshorn ging naar Waarland. De raadsheren Bakker en Doekes achtten de oude spuit, zoals onlangs gepresenteerd was, voldoende voor Waarland. Zo kon rond juni 1916 Waarland beschikken over een eigen handbrandspuit. Ook werden de brand meester Andries Dekker en Arie Groen, commandant en reserve, aangesteld. De brandspuit in Waarland deed jarenlang goede dienst maar het bedienen was een arbeidsintensieve bezigheid. Uit de kranten 7 juli 1917. Donderdag raakte op het erf van Jacob Pancras alhier een wagen met hooi in brand, vermoedelijk door vonken uit een kacheltje van een noodwoning. Doordat men de brandende hooiwagen direct in de sloot reed en de spuit onmid dellijk ter plaatse was en water gaf, werd grooter ramp voorkomen. In augustus 1913 maakt de metaalwaren- fabriek Concordia van de gebroeders Van Bergen uit Midwolda melding van een beproeving van een nieuwe hand- brandspuit, geschikt voor een paard- bespanning, in samenwerking met de gemeenten Harenkarspel en Heerhugo- waard. Deze vindt plaats 8 januari 1914, getuige de Schager Courant. De spuit kon een hoogte van ruim 35 meter bereiken. Of de capaciteit werkelijk klopte daar kan men vraagtekens bij zetten. Met de aan schaf werd er bij inruil f 1.100,- geboden voor de oude spuit uit Kerkbuurt.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 25