Mook, 12 januari 2015. 22 Bronnen: - Bisschopsarchieven Haarlem en Breda. - Noord Hollands Archief. - krantenknipsels. - Toendertoid 22. Opening van het nieuwe Sabinahof op 24 april 1999. Herman Stam schreef een oorkonde die Sabina van Egmond voorleest en waarvan de laatste strofe luidt: Weest eerlyck by het kaertspel. Vermydt steeds elck gekyf al stoot gy naer de ballen of werpt gy met den schyf: dit is myn kort vermaenen nu gy my hier ontvanckt waervoor jonkvrouw Sabina u nu van herte danckt. vlnr: Herman Stam, Joke van Benschop (Sabina), Theo van Ophem. 'Armoe troef’ kon in die dagen haast op ieder huissie zet en ‘Dat ken de bruin niet trekke’ dat gezegde was un wet. Met un vloot van voilingsvletten van de skippers Bruin en Groen, gingen woi met stikkebuultjes zo un soort van skoolrois doen. Toen in Waarland de dirigent van het Gregoriaans koor ziek werd en overleed, nam hij de leiding over. Tot een week voor zijn dood heeft hij dit gedaan, aldus het In Memoriam van het koor: Met zijn humor en geduld maar bovenal met zijn kennis van zaken studeerde hij met ons deze oude kerkmuziek in. Onder zijn lei ding konden we één keer per maand deze zang in de viering op een goede manier ten gehore brengen. Vorige week maan dag hebben we nog heel plezierig met elkaar gerepeteerd. Hoeveel moeite het hem soms ook kostte, hij klom de trap pen naar boven weer op. Dan klom hij op zijn beuntje om te dirigeren. Dat was nou eenmaal zijn lust en zijn leven. Herman Stam is op 12 december 2003 in Waarland in zijn slaap overleden. Zijn zoon Hein herdacht hem namens de kinderen met onder meer deze woorden: Deur de sluizen naar de Diepsmeer sloten langs naar Skoorldam. Verder most de stoet den lopen tot die boi de speulduin kwam. Zitten kon op voilingkissies langs de wanden van de skuit. Met per skip un melkbus ranja voer die vloot ut Waarland uit. In un bus naar verre steden, in un skuit naar Skoorldam, un verskil van toen en heden. Deeran docht ik, Herman Stam. In zijn weemoedige buien vond hij het wel eens jammer dat er vrijwel niets van zijn werkzaamheden uit die tijd is over gebleven. Maar altijd konden wij hem voorhouden dat hij met zijn bezigheden vele mensen heeft beroerd en fijne herin neringen met hen heeft opgebouwd. Niet in de laatste plaats met zijn poppenspel en buikspreekpop Kees. Kapelaan Stam was een gedreven gezelschapsmens die opbloeide in gezelschap van en in contact met mensen, vrienden en collega’s. Zijn priesterschap werd op een klein donker kamertje gesmoord, maar niet zijn geloof. Na Suriname en Roosendaal keerde hij terug naar de geboortestreek van zijn vele verhalen en familie, in het huisje waar zijn ouders ook gewoond hadden en in dit kleine overvolle huis (weggooien was niet zijn sterkste kant) begon een nieuwe en fijne fase in zijn leven. De stille in stofjas geklede man veranderde weer in een vrolijke, vriendelijke man, vermomd als heertje. Met dank aan Leo Beers, W Brand, Cees Elsten, Hein Klooster, Manon Stam, Riek Stam, To Stam-Klaver, Floor Twisk, Ans van Wees. SKOOLROIS Koikend naar die roi met bussen, docht ik hoe ut vroeger ging: niks gien skoolrois, gien Ardennen, gien Parois, gien Efteling.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 22