18 Vlnr: Hein, vader Herman, Manon en Koen. Manon: ‘Deze foto is gemaakt in Suriname. De hond is van de zusters en was voor bescherming van het terrein ‘s avonds.’ Archief familie Stam. door hem opgericht in 1969. Archief familie Stam. Over Mevrouw Stam zegt het parochie blad, dat zij niet alleen haar krachten aan Nickerie heeft gegeven als onderwijzeres, maar daarnaast ook achter de schermen werkte voor de drumband, vlaggen en wimpels naaide en hielp waar zij kon. Wij zien hen dan ook echt niet graag uit Nickerie vertrekken. Moderator In Paramaribo werd Herman godsdienst leraar aan het Christelijk Pedagogisch Instituut, ook wel de Oekomenische Kweekschool genoemd: vijftien lessen op de kweekschool, werk aan de kateche- tische commissie en moderator voor het godsdienstonderwijs op 7 scholen in en buiten de hoofdstad. Om het laatste maar ook voor privégebruik zijn we weer autobezitter geworden. Toos stond voorlopig niet voor de klas, met twee kinderen en een groter huis werd dat wel wat moeilijker. Een woning vinden bleek geen probleem, ze woonden in bij de zusters van Liefde, in een eigen vleugel van het gebouw, met een groot balkon. Vanaf eind februari 1972 zijn vader en moeder Klooster acht weken op bezoek gebleven maar de Christelijke kweek school in Paramaribo had zijn diensten nodig. Als leider vertrekt hij, maar als instrukteur zien we hem af en toe terug. Wij vermoeden dat de heer en mevrouw Stam ook nog vaak aan Nickerie zullen terugdenken. Per slot van rekening zijn hun twee kinderen in Nickerie geboren. Herman leidt zijn drumband bepaald tot hun genoegen. Tot hun grote vreugde echter is op 2 augustus 1971 Hein geboren, hun eerste zoon. Het dopen zal over een paar weken plaatsvinden onder de godsdienstles met een paar klassen kinderen erbij. Overgeplaatst De plaatselijke krant zou bij hun vertrek schrijven, dat de familie Stam een duide lijk stempel achterliet. De manier waarop de heer Stam zijn godsdienstlessen gaf was iets unieks voor Nickerie. Gewapend met zijn eigen afdraai-apparaat voor film strips en zeer moderne dia ’s, en band recorder voor muziek en gesproken woord, heeft hij bijbelse taferelen en verhalen voor kinderen op begrijpelijke wijze geïnterpreteerd. De krant zegt echter dat dit meer een vrijetijdsbesteding voor hem was, want zijn eigenlijke werk was het oprichten en instand houden van een drumband. Zelden hebben wij iemand zich zo volledig zien inzetten bij het verwezenlijken van een sociaal jeugdproject. Het is hem gelukt om letter lijk een bende jongens en meisjes, gedeeltelijk zo van de straat, tot een redelijk gedisciplineerde, goed musi cerende groep te vormen. Voor het bestuur van de Stichting Drumband Nickerie zal het een zeer moeilijke taak worden om Stams lege plaats te vullen. In Nickerie zien ze hem met weemoed gaan. Zelfs was hij graag 1

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 18