[IA 17 Met vakantie in 1967 in Troisvierges, Luxemburg. Vlnr: Hanny van Doornmalen, vriendin van Toos (midden) en Herman, nog kapelaan en brevierend. Archief familie Beers-Van Wees. Vanaf1975 gingen Toos en Herman, haar broer Hein en zijn vrouw Tini, en Ans van Wees en Leo Beers, allen met hun kinderen, bijna elk jaar op vakantie in Nederland. Toos en Herman kenden Ans van het jeugdwerk uit Haarlem. Er zijn maar 63 instrumenten! Als de band uittrekt, loopt heel Nickerie uit. Gevolg: er zijn talloze kleuterbands ontstaan. Ze lopen met oude blikken als trom, imiteren trompettisten met boom takken en hebben mooie natuurlijke uni formen (t naturisten-uniform-bloot.) Eerste prijs voor de drumband Er volgen brieven waarin het bezoek van Nederlandse parlementariërs kritisch wordt beschreven, Herman en Toos vinden het hier een bodemloos vat. Ook wordt beschreven het bezoek van de eerste eigen Surinaamse bisschop, mgr.Van Zichem, 35 jaar oud, die met sombere vooruitzichten te maken heeft, want hier kerkt ongeveer 10 procent van de gelovigen. Veel tijd hebben Herman en Toos gestoken in de vieringen van het 75-jarig verblijf van de zusters van Na een welkome vliegvakantie naar Nederland zijn ze 30 september 1970 weer terug in Nickerie. Ze merken dat er spanningen zijn in Suriname, de uittocht van Surinamers naar Nederland neemt steeds meer toe. Door een groot gebrek aan goede eigen vaklui zijn er veel te weinig leraren, artsen en andere deskundige krachten. Stakingen en stroomstoringen zorgen voor onrust. Positieve berichten zijn dat er een nieuw kerkje is gebouwd en er zes nieuwe schoollokalen zijn bijgekomen. Op de scholen hebben ze bezoek gehad van de bisschop van Madrid. Herman in de rol van Sinterklaas, de knechten gespeeld door mensen met de donkerste huidkleur. Een actie met 3000 kerstkaarten bracht 800 gulden op voor de nieuwe kerk. Ze bedanken de familie voor het toezenden van lectuur zoals De Volkskrant, Nieuwe Revue, De Linie, Libelle en Margriet. De vorderingen van Manon worden gedetailleerd vermeld: begint te keuvelen en allerlei dingen aan te wijzen: de woef (de hond) en fft (kaarsen), als we weer eens zonder stroom zitten. Ze begint ook te zingen als de bandrecorder draait. In de brief van 24 april 1971 is opnieuw sprake van gezinsuitbreiding, er moet een tweede bedje klaar staan voor augustus. Op 5 maart hebben ze het heuglijke feit gevierd dat vader Stam 80 jaar geworden is. Een Hollands feestje waarbij ze de bisschop en de pastorie-bewoners hadden uitgenodigd. Het is een prettige dag geworden. Manon was al gauw goede maatjes met de bisschop. Ze heeft wel zijn wit-paarse toog benat, maar dat vond hij niet erg, want in de tropen is dat zo weer droog. Het voert te ver om allerlei uitweidingen hier weer te geven, hoe interessant ze ook zijn: het 1 juli-feest waarop de creoolse bevolkingsgroep de afschaffing van de slavernij viert; hoe het staat met de landbouw en wat je zoal ziet op een lange wandeling door Nieuw Nickerie en hoe de onderwijssituatie in Paramaribo is, waarheen ze op verzoek van de bisschop gaan verhuizen, niet Roosendaal in Nickerie en tevens het 75-jarig bestaan van de St. Clara-school. Ze komen handen tekort. Hermans drumband heeft in Paramaribo in een wedstrijd met zes andere bands de eerste prijs en de beker gewonnen. Tot september 1971 zouden ze in Nickerie blijven wonen en werken. Toos was ver bonden aan de St. Claraschool. Herman gaf op diverse scholen les als godsdienston derwijzer. Veel energie en tijd stak hij in het pastoraat. Hij assisteerde als diaken bij plech tigheden, deed kinderdiensten op zondag en draaide pas- siefilms op zijn scholen, maar ook op afgelegen plaatsen, met primitieve voor zieningen. Op eerste paasdag kwam een doch tertje van een dikke creoolse (zeker 250 pond) met een prach tige sla-schotel aan de deur, met de woorden: voor de meester, omdat hij zo mooi in de kerk heeft geholpen, net alsof hij het al jaren gedaan heeft. De sla smaakte best en het compliment deed goed, vooral omdat je hier zoveel keer tegen de bierkaai vecht. h bESI

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 17