HERMAN STAM, EEN GEDREVEN GEZELSCHAPSMENS (II) Siem Bakker Nzn. 14 Ingescheept op een vrachtboot, vertrokken Herman Stam en Toos Klooster op 18 december 1968 naar Suriname. Het werden zes tropenjaren, maar ook beleefden ze daar hun mooiste tijd. In 1974 keerden ze met hun drie kinderen terug in Nederland. Ze vestigden zich in Roosendaal, een keuze die mede bepaald werd door de aanwezigheid hier van de Zusters van Liefde, de zelfde onderwijs-orde als die in Paramaribo. Zijn laatste levens jaren bracht Herman door in Waarland. Herman Stam en Toos Klooster als bruidspaar op 18 december 1968. Archief To Stam-Klaver. bedienden Nickerie en drie kleine staties in het binnenland. Ze zijn al een keer rondgeleid bij deze staties, kleine kerk jes, waar zo’n veertig mensen in kunnen. Het missiewerk is nogal moeizaam. Het aantal katholieken, dat geregeld de kerk bezoekt, zal niet hoger zijn dan 20 Het aantal onwettige kinderen is hier zeer hoog. De pastoor die hier al tien jaar werkt, is toch optimistisch. De men sen moeten langzaam naar christelijke normen toegroeien, zegt hij. De brief geeft de indruk dat ze in een chaotisch land zijn beland. Op de wegen zien ze de gekste tegenstellingen: er rijden ezel- en karbouw-sneldiensten naast auto ’s als vliegdekschepen, maar beider chauffeurs zitten op blote voeten. Overal zwerven groepen honden, een echte plaag. De huizen zijn allemaal van hout en staan op palen. Ze vinden dat er ook wel leuke huizen tussen staan. Het groot ste aantal is niet onbewoonbaar ver klaard, maar onverklaarbaar bewoond. Aan de krotten kun je de armoe van vele gezinnen aflezen. In de winkels ligt alles door elkaar, jams bij handdoeken, zeep bij koekjes, ’t lijkt of er een cycloon in zo’n winkel huisgehouden heeft. Als ze voor fruit en groente naar de markt gaan, hebben ze het gevoel enorm afgezet te worden. Behalve brood en rijst, is alle voedsel peperduur. De melkboer deugt niet, want van de 20 liter die de twee koeien in Nickerie produceren, weet hij er veertig te maken. Het wonder van Kana is er zowat niets bij. Alleen die wijn smaakte niet zo waterig, naar de loftuitingen te horen. Aan het werk Behalve indrukken van de omgeving en het alledaagse leven komen in deze eerste brief ook onderwerpen ter sprake die geregeld zullen terugkomen zoals het onderwijs, pastorale zorg, muziek beoefening door de jeugd en niet te vergeten de huisvesting, want het gezin zal gaan groeien. Hoewel er over de et contact met de fami lie werd onderhouden in gestencilde brieven, twee a drie per jaar, die aan fami lieleden van beide kanten werden toegestuurd. Anders om ontvingen ze veel post van hun familie en vrienden in Nederland. Uit veertien brieven die door familie zijn teruggegeven aan Manon Stam, de dochter van Herman, rijst een leven dig beeld op van het leven dat het echtpaar in Suriname heeft geleid. Eerste indrukken Van februari 1969 is hun eerste brief. Na een reis van ongeveer twee weken arri veerden ze in Paramaribo, waar ze drie dagen hebben rondgeneusd totdat ze met een vliegtuig van de S.L.M. vanaf het vliegveldje Zorg en Hoop naar Nieuw Nickerie zijn gevlogen, een af stand van ongeveer 250 km. Er zal een wegverbinding komen. Die is er al ge deeltelijk, maar door de vele kustmoeras sen is de aanleg ervan zeer moeilijk. Jammer genoeg zat de lucht potdicht. Alleen vlakbij Nickerie konden we iets zien: swampen (moerassen), modder- stranden, een verzameling huisjes (Nickerie) en een stuk bos. Het beloofde huis was nog niet klaar, maar de paters daar zorgden voor een kamer in hun pastorie. De drie paters

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 14