Wij ontvingen van en reacties Waarland, 12 november 2015. Joop Boots. 13 Op welke plek het scheprad vóór de ver- vijzeling was, lezen we ook in het rapport van Van Reeuwijk bouwmeester uit 2010: De gehele zuidkant werd voor het aan brengen van de vijzel in beslag genomen door het scheprad, het onderwiel en de wateras. Een schuur gebouwd Bij deze veranderingen is het niet geble ven. In 1893 liet molenaar Piet Noord strand een schuur bouwen. Bij de verka veling van rond de jaren vijftig zijn de vijzel, het vijzelwiel en de onderbonke- laar verwijderd. In 1973 werden de ko- ningsspil en de bovenschijfloop overge bracht naar de molen van Schellinkhout. Bijna twintig jaar geleden is de schuur van Noordstrand gesloopt en op deze plek is nu een expositie-ruimte, genaamd het Van verschillende lezers hebben we complimenten gehad over de diversiteit van de artikelen in de vorige Toendertoid en eveneens over de digitale nieuwsjaarskaart. Vanwege plaatsgebrek hebben we een keuze moeten maken. Het Woord vooraf is al ingekort en de ledenlijst wordt ook niet afgedrukt. Margreet Volkers reageerde op de nieuwjaarskaart. Een heel mooie actuele kaart. We zitten wel met een gat in de Kerkstraat. Van Siem Plijter ontvingen we een kerstkaart. Bedankt voor jullie inzet om iedere keer weer en mooi en interessant blad voor elkaar te krijgen. Ga daar nog lang mee door Eerder had Siem gereageerd op de foto in Toendertoid 47 bladzijde 30. Eén naam ontbreekt. Volgens mij staat Henk Kramer op de foto. Hij is begin jaren vijftig met zijn ouders, broers en zusters naar Canada geëmigreerd. Alle gevers hartelijk dank. Heeft u materiaal voor onze Stichting? Neem dan contact op met één van onze bestuursleden. De mailadressen staan op de eerste pagina. Wij kregen ook foto’s die gebruikt zijn bij de artikelen en ruim vijftig kermisfoto’s. Met alvast een voorproefje. Een foto van Joop Boots uit 1950. Molenhuijs. Bij de laatste ingrijpende herstelwerkzaamheden aan de molen, die hebben plaatsgevonden van 2012 tot 2014, zijn een nieuwe koningsspil met de originele bovenschijfloop, een oude on- derbonkelaar en dito vijzelwiel uit Krom- meniedijk in de molen geplaatst. De vijzel kwam uit een molen van Akersloot. Er is geen water om de molen, zodat de vijzel in de Waarlandsmolen alleen met enig inbeeldingsvermogen kan draaien. Geraadpleegde bronnen, voor zover niet genoemd: - Molens in Noord-Holland uit 1981. - Toendertoid 22 en 34 Met dank aan John van Lunsen. In het afgelopen jaar ontvingen we voor ons archief: - W. Blaauw: diverse krantenknipsels en foto’s. - S. M. Jaspers: gegevens over de heer van Harenkarspel. - fam. Volkers: familiegegevens. 1 I Cv

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 13