ROND WAARLANDSMOLEN (III) "H LI F- MB Ita Piet Kleverlaan 10 PV molen in t Zand. Links: De vijzel heeft 24 schoepen van 31 cm. breed en een diameter van 5 m. Rechts: Het onderwiel wordt aangedreven door een rondsel. Kadastraal kaartje rond 1830. E 328 huis en erf. E 329polderwater en molentogt. E 330 molen en erf. E 331 rietland. De Waarlandsmolen wordt weleens een watermolen genoemd. Een niet juist woordgebruik, want een watermolen haalt energie uit vallend of stromend water en de Waarlandsmolen haalt energie uit wind. Toch is deze vergissing wel te ver klaren. De Waarlandsmolen is een polder- Het polderhuijs Wie waren de molenaars en waar woon den ze met hun gezin? Vaste molenaars waren er in de beginjaren vaak niet. Men kon zich inschrijven om een molen te be malen. Degene, die de laagste vergoeding vroeg, kreeg de aanstelling. Dat kon jaar lijks veranderen. Voor de molenaar was er in de molen een klein kamertje, waarin hij kon verblijven, tijdens het draaien. Wanneer een molenaar een vaste aanstel ling kreeg, dan was er voor hem en zijn gezin wel een woning in de nabijheid van de molen. De meeste polderbesturen hadden aan vankelijk geen notulenboek. In Noord- Holland veranderde dat in 1851. Het pro vinciebestuur stelde toen een reglement en een financieel verslag voor elke polder verplicht. De Waarlandspolder had al vanaf 1818 een notulenboek, al waren de notulen heel summier. Op 5 januari 1818: Ergo rendant crediet 128 guldens, 9 stui vers en 14 penningen volgens rekeningen en uitgaaf. Aldus gedaan, gesloten en gerekend in het Polderhuijs van de Waarlandspolder. Met het Polderhuijs wordt bedoeld de woning van de mole naar. Op de kadasterkaart van 1832 is te zien dat naast de achtkante poldermolen op nummer E 328 een huis is ingetekend. molen, die vanaf de verkaveling van rond 1950 op het droge staat. Daarvoor maalde hij het water vanuit de polder naar de ringsloot. Vandaar het misverstand tussen een water- en een poldermolen. Op 11 mei 1853 was er een vergadering van het bestuur van de Waarlandspolder. Door de penningmeester werd verslag gedaan van de inkomsten en uitgaven van het afgelopen jaar. Dat zag er goed uit want het jaar 1852 werd afgesloten met een positief saldo van f 709,03%. Met dat bedrag kon een behoorlijk deel van de kosten voor een vijzel én een woning in de molen worden gefinancierd. In dit artikel leest u over deze ingrijpende veranderingen en ook over het polderhuijs, waarin de molenaar met zijn gezin tot de vervijzeling woonde. e laatste zeven tig jaar is met succes onderzoek gedaan naar de ou derdom en de bouw van molens. Ook bij de poldermolen in Waarland. Bij de laatste ingrijpende restauratie tussen 2012 en 2104 is er een dendrochro- nologisch ofjaar- ringenonderzoek gedaan. Toen is vast komen te staan dat deze rond 1530 ge bouwde molen de oudste nog bestaande binnenkruier van Nederland is.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2016 | | pagina 10