WAARLANDSE WARMTE rr f f n Jan Vriend Nelly Vader. Noem het maar een tocht naar het ongewisse. Onbekende man nen namen haar mee in een vrachtwagen en leverden haar af bij mensen die ze niet kende. Voor hoelang, wist ze niet. Nelly Vader was tien jaar toen ze in de Hongerwinter naar Waarland werd gebracht. Thuis, in Haarlem, was geen eten meer. In Waarland konden ze nog wel wat extra monden voeden. Familie Piet Bruin-Jong. Foto uit ongeveer 1949. Vlnr boven: Riet, Annie, Piet. Voor: Cor, moeder Jans, Vroon, Jan, vader Piet, Frans. (Greet was nog niet geboren). De pastoor uit Haarlem De pastoor van de Haarlemse parochie waar de familie Vader naar de kerk ging, kwam met het idee om de kinderen die hij kende een helpende hand te bieden. Hij kende zijn collega in Waarland goed. En hij kende Waarland. Daar was toch Met een puntmutsje op Zeventig jaar later weet ze nog dat ze op die dag een zwart jasje en een rood puntmutsje droeg. Ze vertelt dat de vrachtwagen in Waarland stopte bij het café aan de Veluweweg. Dorpsbewoners die hadden gereageerd op de oproep van de preekstoel, stonden klaar om Nelly en haar lotgenoten op te halen. Het leek goed afgesproken, maar toch ontstond er even verwarring in het dorpscafé. Want waar moest die kleine Nelly Vader ook alweer heen? Op de lijsten stond dat ze bij de familie Bruin moest worden ondergebracht. Maar welke precies? Met al die Bruinen in het dorp, wist je het nooit. De twijfel duurde tot Piet Bruin van de Westkade D 4a zich ermee bemoeide. Hij zag dat Nelly was ingedeeld bij een familie Bruin zonder kinderen. Dat vond hij geen geschikt adres. Want een kind hoort bij andere kinderen, zei hij. Dus laat dat moidje maar bai ons bloive. En hij nam het genoeg te eten? Zouden er daarom niet wat hongerige Haarlemse kinderen in het polderdorp kunnen logeren om daar bij tuindersgezinnen wat aan te sterken? Jawel, dat kon. Zo belandden Nelly Vader en een stel andere Haarlemse meisjes in februari 1945 achterin een vrachtwagen richting Waarland. We zaten in de laadruimte. Daar hadden ze een paar planken over houten kisten gelegd, bij wijze van bankjes. De tocht naar het onbekende bracht voor ons onzekerheid met zich mee. We hadden allemaal een touwtje met een label om onze hals. Op dat label stond onze naam en de naam van het gastadres waar we heen gingen. Omdat we natuurlijk geen idee hadden wie dat waren, waren we toch een beetje bang voor wat ons te wachten stond. Opeens was ik zonder mijn vader en moeder en mijn broers en zussen. Ik was nog nooit buiten Haarlem geweest, dus al het vertrouwde viel weg. En niemand wist voor hoelang het was. elly Vader is de achtste van negen kinderen. Ze groeide op tussen vier zussen en vier broers. Een katholiek gezin, dat woonde aan de rand van Haarlem. Haar vader werkte bij de post, haar moeder had haar taak thuis bij de kinderen. We vormden een hecht gezin en hadden het goed thuis. Gelukkig ging de angst van de oorlog als kind grotendeels aan me voorbij. Maar toen de Hongerwinter zich eind 1944 aandiende, lukte het mijn ouders niet meer om genoeg eten op tafel te krijgen voor het hele gezin. 1 8 y. L V A/ f i -SA H wÈ JE

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2015 | | pagina 8