K. j w ff Amsterdam, 27 juli 2015. achttien jaar. De dag waarop broer Fred dertien werd, kreeg hij een sigaret van oma. Het werd weleens tijd, zei ze. En ook zus Alice moest op jonge leeftijd maar eens leren alcohol drinken. Oma schonk een groot glas jenever met 7UP in en ondanks een tegenstribbelende Alice, want ze vond het echt smerig, moest ze het opdrinken. Maar goed, dit waren de jaren ’70. Ongetwijfeld zou ze daar in de tegenwoordige tijd anders mee omgaan. Op z’n kissie Nadat opa was gestopt met z’n tuinderij, was hij nog altijd jarenlang niet van het land te slaan, waar vader Jaap, ome Piet en Jaap Danenberg de kool, aardappels en bollen bewerkten. Ik zie opa nog zitten op zo’n jute aardappelzak waar een stoeltje van was gemaakt. De kleinkinderen gin gen na schooltijd vaak met opa mee naar het land, op de stang van de fiets. Onder tussen knabbelend op een roomboterbab- belaar die opa altijd in een zak van z’n colbertjasje had. Je moest eerst wel alle stof en shag eraf halen, pas dan smaakten die gele geruite snoepjes heerlijk. Dat was uiteraard in de tijd dat opa al lang klaar was met werken en dagelijks op z’n kissie naast de koolschuur zat. Ik kan me nog herinneren dat hij zo nu en dan iets ging mankeren en naar het ziekenhuis moest voor een controle. Een keer bracht broer Jack hem met zijn splinternieuwe auto met een, voor die tijd, hypermoderne cd-speler. Opa had geen idee dat er een verschil was tussen een cd-speler en een asbak en drukte z’n In de zomer van 1985 waren opa en oma 60 jaar getrouwd. Met alle neven en nichten waren we ons weken aan het voorbereiden op een stukkie, want een stukkie deed je, altijd. Helaas is het feest niet doorgegaan, om dat ome Cor Tervoort op 5 juli, een paar dagen voor het feest, overleed. Wel is er op 9 juli, hun trouwdag, nog een klein feestje gevierd bij mijn ouders thuis op de Kerkstraat 38, waar Jack nu woont. Uiteindelijk zijn mijn opa en oma 64 jaar getrouwd geweest. Op 17 oktober 1989 overleed opa Freek op 93-jarige leeftijd, ruim vijf jaar later op nieuwjaarsdag 1995 oma Agie, zij werd 92. Ik blijf het een vreemd idee vinden: opa is geboren in 1896 en dat lijkt nu al een eeuwigheid terug; oma was jonger, zij was van 1903. Grappig dat ik me, nu ik dit opschrijf, realiseer dat mijn dochter Daantje, van 1999, in de vorige eeuw is geboren en mijn zoons Maas en Luka, van 2001, in deze eeuw zijn geboren. Zij zijn tot nu toe de twee enige mannelijke achter kleinkinderen die de naam Van Schagen dragen, en daar ben ik maar wat trots op. dikke sigaar zo uit in de gleuf waar de cd-tjes in moesten. Vlnr: Carmen, Alex, Daantje, Luka, Maas. 7 Freek van Schagen en Agie Dekker 60 jaar getrouwd. Het feest werd gevierd bij Jaap en Truus. Links: Lies Hoebe-van Schagen. v - - ■F

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2015 | | pagina 7