Wij ontvingen reacties van Hoorn, 3 augustus 2015. Jan Houtenbos en Piet Kleverlaan. 10 Op het artikel Stoif van de luize in nummer 46 hebben we verschillende reacties gehad. John Volkers laat ons nog weten: Toen we na het overlijden van moeder haar spullen opruimden, vonden we een brief van vader. Hierin leest u dat vader Jan, nadat hij op 21 februari 1945 was opgepakt, in Duitsland werd tewerkgesteld. In mijn verhaal staat dat dit in de zomer van ’44 gebeurde. Met deze aanvulling is de vergissing rechtgezet. Annie Jansen kwam dus na 21 februari vanuit Haarlem naar Waarland. Zij was niet de enige Jan Hogerheijde vertelt: We woonden tijdens de oorlog in Haarlem. Bij ons thuis waren toen zeven kinderen. Vanuit de parochie De Zeven Smarten werden begin ’45 bij ons alle kinderen, op één na, ergens ondergebracht. Ik kwam terecht in Heerhugowaard- t Kruis en m’n broer Henk in Waarland. Hij verbleef enkele maanden bij de familie Cor Blank in de Slootgaard; nu Slootgaardweg 2f. Ook Cees Schrama herinnert zich dat bij hen een Haarlems meisje, Paula Bloemendaal, was ondergebracht. Op www.verzetsmuseum.org/naar de boeren staat: Joopie van der Steen, 12 jaar oud, woonde in Haarlem. Ze was ondergebracht bij de familie Klaver in Waarland, Westkade D 105. Haar zus Tiny was bij de familie Smit, die even verderop woonde. Twee brieven van Joopie, die ze naar haar ouders stuurde, zijn bewaard gebleven. Ze schreef op 14 maart 1945 o.a.: Ik vind het hier heerlijk. Elke dag pap en elke dag een ei. Ik ben 6 pond aangekomen en hier praten ze zo gek. Nel werkte tot haar pensioen als bedrijfs leidster bij filialen van winkelketen Hunkemöller. Eerst in Arnhem, later in Nijmegen. Voor dit werk verhuisde ze in 1964 naar Gelderland waar ze nu met haar man Evert Vogelaar in Beuningen woont. Maar de lijn met Waarland is ge bleven. Nog altijd komen Riet Bruin en haar nicht Alie Bruin bij Nel in Beuningen op bezoek. Ik heb natuurlijk mijn eigen familie en mijn schoonfamilie, maar de familie Bruin hoort daar helemaal bij. Daarom noem ik de Bruintjes ook altijd mijn derde familie. Nog altijd zijn Riet van tante Jans en Alie van tante Im vriendinnen van haar. Ons leven lang hebben we belangrijke feesten met elkaar gevierd. We kwamen op elkaars bruiloften en huwelijksjubilea en hebben ook bij verdriet altijd naast elkaar gestaan. Met dank aan: Mevr. Nel Vogelaar-Vader. Vriendinnen gebleven Waarland hield altijd een plek in haar hart. Na de oorlog kwam ze er vaak terug. Ze kent de verjaardagen van de Bruintjes uit haar hoofd en weet precies wanneer het kermis is. Ze kwam dan vaak in Waarland. Dat was de kans om bij te praten met iedereen. Geen heimwee Het was best ingrijpend om als kind zo lang van huis te zijn, maar ik heb nooit echt heimwee gehad, vertelt Nel nu ze tachtig jaar is en terugkijkt op de oorlogsjaren. Dat kwam door de sfeer en de mensen in Waarland. Het ging er gemoedelijk aan toe en ik voelde me welkom omdat ik gezellig mijn plek had tussen de andere kinderen. Natuurlijk heb ik mijn eigen familie gemist, maar omdat ik in Waarland zo goed en warm ben opgevangen heb ik er alleen maar goede herinneringen aan. I Mevr. Nel Vogelaar-Vader Foto 2015.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2015 | | pagina 10