Waarland, 21 januari 2015. 16 Kinderen van Jo Laan en Leen Pankras. Vlnr: Nellie, Piet, Jack. Eén keer ben ik bij m’n broer Piet in de kinderkolonie op bezoek geweest. Ik vond het die dag daar heel leuk. Er heerste een ontspannen sfeer en er was een vrien delijke leiding. Piet is in die maanden niet naar school geweest. Alle jongens en meisjes uit de omgeving van Schagen, die naar België waren om aan te sterken, kwamen na drie maanden met de bus weer thuis. Hoewel ik me vaak niet op m’n gemak voelde bij de familie Bleuckx, vond ik wel dat ik een ervaring rijker was geworden. dan ik. Met haar liep ik mee naar school en wanneer we vrij hadden, speelden we met elkaar. Het was een nonnenschool; strenger dan in Waarland. De leerstof sloot niet op elkaar aan, vooral van het rekenen snapte ik weinig. Op een keer moest ik zingen voor een cijfer voor m’n rapport. De non zei dat ik naast de bank moest gaan staan. Toen ik uitgezongen was, kreeg ik een tien. Ook herinner ik me nog de nachtmis, waar ik met meneer en mevrouw naar toe ben geweest. Toen we thuiskwamen, stond er een heerlijk kerst maal klaar. Een streepje voor Thuisgekomen, moesten Nel en Piet eerst wel wennen. Nel sliep weer in haar eigen bedstee en Piet met z’n broer Jack in de andere. Nel kwam terug in de derde klas bij meester Verbunt en haar jongere broer in de eerste klas bij juffrouw Oud. Hij kreeg van deze onderwijzeres wat extra aandacht zodat hij in september toch naar de tweede klas kon. Mevrouw van der Made vertelt verder: Toen we weer thuis waren, vertelde ik aan m’n ouders hoe m’n verblijf bij de familie Bleuckx was geweest. Ook Piet deed z’n verhaal. Ik hoorde dat m’n broer het beter had getroffen dan ik. In de St. Joseph-kolonie in Oostmalle, waar hij verbleef, had hij het naar zijn zin. Er was wel een strak programma, maar dat vond hij niet erg. Vroeg opstaan, eten, ontspan ning en wandelen. ’s Middags: eten, naar bed, wandelen en daarna het avondeten. En ’s avonds op tijd naar bed. Toch was er genoeg tijd over voor leuke dingen zoals toneelspelen en muziek maken met begeleiding van meneer André. Ik merkte ook dat Piet een streepje voor had bij mevrouw De Groux, de directrice van de kolonie. Ze vertelde namelijk aan hem dat hij volgend jaar weer terug mocht komen en dat ik dan ook mee mocht. Voor de tweede keer Het verblijf in België kreeg voor ons dus een vervolg. Een jaar later werden we van huis opgehaald met een Camion van het Belgische Rode Kruis en we zijn on geveer drie maanden in de kolonie van Oostmalle geweest. Ik herinner me dit als een plezierige tijd. Toen we thuiskwamen, lag er nog een pak sneeuw en ook nog ijs op de sloten. Het was immers de strenge winter van 1946-1947. In 1953 is Nel met haar ouders en twee broers naar Heerhugowaard verhuisd. Twee jaar later trouwde ze met Jan van der Made en in 1957 verhuisde Nel met haar man naar Den Oever. Maar haar band met Waarland is altijd gebleven. Piet studeerde aan de TU Twente, waar hij later ook les gaf in werktuigbouw en computerkunde. Op 5 januari 2012 is hij in Haaksbergen overleden. Met dank aan: Henk Dekker, Nel van der Made-Laan en familie Zutt.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2015 | | pagina 16