28 De welpen gingen in 1948 op kamp naar t Woud bij Egmond aan de Hoef. Vlnr boven: Adriaan Smit, Tom Volkers, Jan Bruin Dzn. Voor: 4de Dick ZuttAzn., Piet Boots, Jan Jaspers, met stok Jan Zutt Azn. Bertus Bruin als leider bij de verkenners. Hij emigreerde op 19 juli 1949 hij naar Canada. Piet gaat verder: We vormden in die tijd groepjes. Zo waren er drie groepen van tien personen. Daar was ik de leider van, de opperbaas of hopman. Zelf had ik ook een groep. Je moest alles zelf organise ren. Elke week op dinsdag of donderdag was er clubmiddag. Er waren alleen jon gens, in leeftijd van eind lagere school. Een andere keer gingen ze naar Texel. Op de achterkant van een fotootje staat Zomerkamp 1948. In de leiding zaten toen ook Siemen Groen en Aldert Stam. Over het kamp op Texel vertelt Piet: Dat was op het Noordvlak. Het ging al lemaal niet volgens plan. Een dag van te voren was de leiding wezen kijken en ze dachten dat ze een mooie plek gevonden om te kamperen. Midden in de natuur en vlak bij zee. Maar de anderen vonden het niets. We waren toen met twee groepen. Wij zijn er toch naar toe gegaan en de an dere groep met leider Bertus Bruin, kam peerde bij een boerderij bij Den Burg. Het was één van de mooiste kampeer- weken, zo midden in de natuur. Voor Piet eindigde het zo rond zijn negen tiende jaar. Toen ging hij naar Nijmegen om een cafetaria te runnen. Dat duurde niet lang, een jaar maar. Toen vertrok hij naar de Wieringermeer om als kruide niersbediende aan de slag te gaan. Daarna volgde Purmerend als chef van De Gruyter en zijn laatste klus was bedrijfsleider bij een nieuwe supermarkt in Amsterdam. De welpen in Waarland In Waarland ontstond na de oorlog ook een welpengroep. Jan Zutt Azn. zat bij de welpen. Hij kwam er zo rond de zomer van 1946 bij. Hij weet dat nog zo goed omdat zijn zus Ria in juli van dat jaar geboren is. Jan lachend: In die tijd was de geboorte van een kind het werk van de ooievaar. Als er gezinsuitbreiding op komst was, dan moesten de kinderen naar familie. Jan en zijn broer Dick gingen naar hun tante Suze Zutt-Schuit aan de Kerkweg (nu: Kerkstraat 43). Achter het woonhuis stond een kas. Door het vele glas een heerlijke plek om in te spelen. Welpen De welpen is een leeftijdsgroep bij de scouting, bedoeld voor jongens van 7 tot 11 jaar oud. De welpen zijn omstreeks 1914 in het leven geroepen door de op richter van de scouting, Robert Baden- Powell. Nadat hij enkele jaren daarvoor de scoutingbeweging voor de jongeren van 10 jaar en ouder opgericht had, kwam hij er achter dat ook jongere kinderen graag het spel van verkennen wilden spelen. Om die leeftijdsgroep te boeien, besloot Baden-Powell een fantasieverhaal te gebruiken dat als kapstok kon dienen voor hun activiteiten. Hij koos hiervoor het jungleboek van Rudyard Kipling, een verhalenbundel voor kinderen die kort daarvoor verschenen was. De verha len gaan onder andere over het jongetje Mowgli, die opgroeit in het oerwoud en in een nest van welpjes door de wolven wordt opgevoed. In de loop der jaren werd het welpenverhaal uitgebreid met enkele meer vrouwelijke karakters en enkele waterdieren, om het zo aanspre- kender te maken voor meisjes- en watergroepen. Baden-Powell introduceerde een aantal welpengebruiken, waarvan een deel nog steeds gebruikt wordt. Eén daarvan is het geven van namen aan de leiding. Zo ver noemde de leiding van de welpen zichzelf naar de dieren uit het Jungleboek. De hoofdleider droeg dan de naam akela. Hij of zij was de leider van de horde der Sionieheuvelen. De andere leiders kozen andere namen. Voorbeelden hiervan: Bagheera de zwarte panter, Baloe de bruine beer, Hathe de olifant, Jacala de krokodil, Mowgli het mensenkind, Nag de cobra, Raksha de moederwolf, Rama de waterbuffel en Shere Khan de tijger.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 28