DE JEUGDBEWEGING (II) de Sint Jansknapen r ik N. Slagter 9 Voor de Tweede Wereldoorlog kwam in katholiek Nederland de jeugdbeweging tot grote bloei. In het bisdom Haarlem was dat de Kruisvaart. De twee onderdelen hiervan, de Sint Michiels- en de Sint Jansknapen, mochten zich ook in Waarland in een grote belang stelling verheugen. In het vorige artikel kwam de eerste groep, bestemd voor de oudere jongens, aan bod. Nu zijn de jongsten aan de beurt: de Sint Jansknapen. Foto van de Kruisvaart met kapelaan Vriesekoop genomen op het school plein omstreeks 1940. Terug in de tijd De geschiedenis van de St. Jansknapen is nauw verbonden met de Jonge Wacht (1928-1942), een katholieke jeugdbewe ging die veel leek op de scouting. In het bisdom Haarlem bestond de Jonge Wacht niet maar daar was een vergelijkbare organisatie, de Kruisvaart. Dat leidde in de jaren dertig in Waarland tot de oprich ting van de St. Michielsknapen en de St. Jansknapen. De parochie nam hierbij het voortouw. Het probleem hangjongeren bestond in die tijd ook al: jeugdigen die na het werk bij elkaar kwamen op hoeken van straten en uit verveling gebeurde er dan wel eens wat. Een motivatie voor het kerkbestuur om actie te ondernemen want het voelde zich verantwoordelijk voor de St. Michielsknapen is er over de St. Jans- knapen meer bekend. Zo is er een soort logboek en een boekje met aantekenin gen. Daarnaast zijn er de herinneringen van mevrouw Nel Boekel-Bruin en de heren Jan Zutt Klzn. en Gerard Zutt. n 1938 deed Van der Heijden zijn in trede als kapelaan in de parochie van Waarland. Uit de gesprekken komt hij naar voren als een jonge, enthousiaste geestelijke, die het jeugdwerk met verve ter hand nam. De omstandigheden waren gunstig. In het hele bisdom nam de jeugd beweging een grote vlucht; in ons dorp was grote behoefte aan ontspanning voor de jongeren en, niet in de laatste plaats, er kon een beroep gedaan worden op een groot aantal goede leiders en leidsters. Zo ontstonden voor de oudere jongens de St. Michielsknapen en voor de jongere de St. Jansknapen. In tegenstelling tot de

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 9