v I I i Mevrouw Koopman. Waarland, 18 november 2013. Met dank aan mevr. R. Koopman-Weel. 8 De bedstee in de binnenkamer. De foto is genomen in 2008, toen Agie Bakkum nog in de molen woonde. Het was erg stil Opa had een schuitje, niet zo’n grote als bij ons thuis. Ik was er ongeveer een week, toen ging ik met hem mee om kool van het land te halen. Het was een klein stukje varen. Vanaf het land ging de kool in de schuit, toen terug naar de boet varen en vanuit de schuit werd de kool in de boet opgestapeld. Bij de molen was een groentetuintje. Hij had vier schapen die op het gras bij de molen liepen. Eenden en kippen hield hij ook. Soms was er bij de kippen een ’weglegger en opa mopperen omdat hij de eieren dan niet kon niet vinden. Ik moest eten koken en de boel schoon houden maar ook verstelwerk doen. Tante Jans had de laatste maanden voor haar huwelijk hiervoor geen tijd gehad. Ik had hier geen hekel aan, want met een naaimachine was het leuk werk. Ik vond het erg stil. Er kwamen wel een bakker en een melkboer aan de deur, maar dat was maar twee of drie keer per week. Soms deed ik een boodschap bij de weduwe Stoop en dan was ik even de stilte en rust vergeten. Ik miste de reuring in Langedijk, de zang en ook de gym. Op een dag in december zei ik tegen m’n moeder dat ik niet meer naar ’t Waarland wilde. En toen ik dat ook aan opa ver telde, was dat wel een teleurstelling voor hem. Ik weet niet wie er na mij gekomen is om voor opa en ome Jo te zorgen. Mijn verjaardag, 19 december 1941, was de laatste werkdag bij opa. Daarna heb ik een naaicursus gevolgd in Langedijk. Hier ontmoette ik ook meisjes uit Waarland. Op de naaicursus heb ik veel geleerd en ik heb daar altijd veel plezier aan beleefd. Tot zo ver de herinneringen van mevrouw Riet Koopman-Weel. Naar St. Roza Toon Broersen vierde op 1 augustus 1942 zijn 25-jarig jubileum als molenaar van de Waarlandspolder. Hij heeft als molenaar en machinist de belangen van de ingelanden goed gediend. Het binnen peil van de Waarlandspolder was lastig, maar hij zorgde er altijd voor dat de tuinders konden blijven varen, schreef de correspondent van de Schager Courant op 30 juli 1942. Op 1 november 1943 werd hij opgevolgd door Cor van der Heijden. Toon Broersen verhuisde naar Langedijk en later naar St. Roza te Obdam. Hier is hij op 26 sep tember 1950 overleden. Jo Broersen, de jongste zoon van Toon Broersen en Marie Sweep, trouwde in 1942 met Bregje Zutt. Ze gingen wonen aan de Weelweg (nu: nummer 11, de boer derij van Remco Broersen). Na enige tijd verhuisden ze naar Beem- sterboerweg 2 en vervolgens naar Weel- weg 3. In dit huis woont nu nog hun zoon Jack. Geraadpleegde bronnen: - Archief Alkmaar: genealogie en kranten. - Fotoarchief van de familie Weel en van Waarland van Toen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 8