UIT HET DAGBOEK VAN GEERTJE ZUTT-BORST Er is een selectie gemaakt door Nelly Kuijs. 39 Mijn oma schreef in de vorige aflevering dat haar jongste zoon Nico, zijn vrouw en hun twee kinderen naar Canada gingen emigreren. De datum van het vertrek was vastgesteld op 25 juli. In dit deel schrijft ze hierover. Ze respecteert hun beslissing en hoopt dat ze daar een goed leven zullen krijgen. Dat het zó ver weg is, daar heeft mijn oma moeite mee. Een pleister op de wonde is, dat er over en weer veel geschreven wordt. Uit haar dagboek is een keuze gemaakt en aan de tekst is vrijwel niets veranderd. Als verduidelijking is er in cursief wat toegevoegd. Bij het schrijven van haar dagboek in 1966 woont Geertje Zutt-Borst aan de Hogebrugweg 9. Haar oudste dochter Marie (1920) is getrouwd met Piet Kuijs en ze wonen aan de Kerkstraat. Jan (1921) en Corrie Dekker kwamen in het ouderlijk huis toen Geertje haar nieuwe woning betrok. Joop (1924) is gehuwd met Annie Ruiter en ze wonen in Canada. Nin (1927) is verhuisd naar Limburg en is getrouwd met Leo Ramakers. Gerard (1929) woont nog bij zijn moeder. De jongste dochter is Afie (1930). Zij woont met haar man Cor Manshanden in Amsterdam. Nico (1935) is getrouwd met Truus Dekker en ze woonden eerst in Amsterdam en in juli 1966 emigreerden ze naar Canada. 27 Juni 1966. Vandaag slecht weer, harde wind en regen. Ik moet morgen wassen, vandaag hem klaarmaken. Ik ben niet rouwig, het droogt toch niet vandaag. Vanmiddag naar Buurvrouw Stoop om een kopje, wel leuk hoor. Daarna bel ik Corrie op of er een komt helpen aard beien te plukken, al heel vlug komt haar dochter Elly en wij plukken ze. Het gaat nogal vlug, ze zijn groot. Vanavond lazen wij in de Courant dat Dick Knijn een on geluk heeft gehad met zijn brommer. Hij ligt met een ernstige schedelbasisfractuur en been- en polsbreuk in het ziekenhuis in Alkmaar, bediend. Gerard is naar de jeugdbeweging en komt om ongeveer half tien thuis. 28 Juni. Vandaag wassen. Maar het weer is niks beter als gisteren en ik hang daarom alles boven, alleen ’n overall en werkbroek en sokken, overhemden en flanellen laken met een paar wollen hemdjes buiten toen het droog begon te worden. Vandaag een brief van Trien, haar zus in het klooster en van Hesta, een kennis uit Amsterdam, evengoed leuk. Ze denken er beter om dan ik, ik heb ze nooit iets gestuurd toen ik in Canada was, ge woon niet aan gedacht. Het strijkgoed is onderhand droog en ingevocht. Vannacht is Dick Knijn, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. Wat een slag voor die mensen, het gaat veel te hard. 8 Juli. Vandaag weer werken geblazen, ik geef de slaapkamer en de kamer zijn goeie wekelijkse beurt. Marie belt of ik nog sla heb dan komt haar dochter Marja het halen en even later komt ze. Ook Trudi en Nelleke komen met Renéetje, kinderen van Jan en Corrie, en laten meteen hun rapport zien. Ze zijn beiden de eerste van de klas, wat lekker als ze zo goed kunnen leren. Ze krijgen wat voor hun spaarpot en een snoepje en dan haal ik de sla en dan even later vertrekken ze. Ja, ik moet aan het werk, na de middag op tijd klaar, ik lees een paar vervolgverhaaltjes en brei wat. Ik ben niet helemaal fit, of het een koudje is weet ik niet. Het begint wat te regenen an ders had ik naar Marie gegaan. Ik heb een brief gekregen van Rita, een dochter van Joop en Annie uit Canada, met haar rap port. De punten ken ik wel zien maar voor de rest niet, afijn morgen maar. Geertje Borst werd op 12 maart 1897 in Waarland geboren. Ze trouwde in 1919 met Jan Zutt en ze gingen wonen in een stolp nabij de houten Hooge Brug. Uit hun huwelijk werden negen kinderen geboren, waarvan er twee op jonge leeftijd overleden. Midden jaren dertig, tijdens de aanleg van het kanaal Alkmaar-Kolhorn, werd de boerderij gesloopt en een deel van de druivenkas moest verplaatst worden. Er werd een nieuw huis gebouwd en dat kreeg de naam de Verandering. Niet lang heeft Jan Zutt van dit alles kunnen genieten, want hij overleed op 28 augustus 1940. Hij was toen 44 jaar oud. Geertje wist met haar zoons het bedrijf voort te zetten.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 39