r 1 -J 35 Klaas Wester, 1943, nabij Alkmaar 'grijze kop met bril, kan niet missen Verplicht tankvallen graven voor de bezetters, toen de groentewinkel van zijn vader, waar hij hielp, een jaar lang dicht moest wegens illegaal slachten van schapen. Bron: Regionaal Archief Alkmaar. Fotograaf A. Ris. Egmond aan de Hoef en St. Pancras. Het was een druppel op een gloeiende plaat. Er kwam een oplossing doordat in de stad het landelijke Inter Kerkelijk Bureau het heft in handen nam. Hervormden, gere formeerden en al gauw ook katholieken uit Rotterdam-Zuid coördineerden het voedsel van de distributiedienst. Wester nam als secretaris plaats in het afdelings bestuur Zuid van het IKB, door kinderen Ik kan Bikken genoemd. Op de pastorie deden vier mensen het administratieve werk. Men begon onmiddellijk en het doortastende karakter van pater Wester was hieraan niet vreemd. De voorraden waarover het IKB de beschikking kreeg van de distributiedienst en de snelle verwerking ervan, gaven hem nu de ge legenheid om te doen wat ieder mens, maar hem blijkbaar vooral tot maximum activiteit aanspoorde: de bestrijding van de honger, redden van kinderen en oude mensen van de hongerdood. Het Belgische kruisherentijdschrift Clair-Lieu (vertaald: oord van helder licht) heeft al in 1945 nauwkeurig ver vielen er 800 doden, in maart bijna 1000. Nillesen preekte in februari in Zoeter- woude en riep op om de hongerende kinderen van zijn parochie te helpen. Een zestigtal werd daar en in de omge ving geplaatst. Wester vond voor ruim zestig kinderen onderdak in Alkmaar, Vergroeid met de parochie In 1946 meldde het tijdschrift Clair-Lieu over het Rotterdamse convent dat Pastoor Nillesen langdurig rust moest houden en dat ook frater Gerrit Wester enkele maanden nodig had gehad om weer op verhaal te komen na het geweldige werk in de zware laatste oorlogsjaren. De stad Rotterdam begon aan zijn wederopbouw, de parochie moest zich herstellen. Er voegde zich een nieuwe generatie bij de slag gedaan van deze reddingsacties. Men begon eind februari ’45 met 1000 kinderen die werden aangewezen door de verschillende kerkelijke instanties of schoolhoofden. Men verdeelde de aantal len percentsgewijze, de katholieken kre gen 23% toegewezen. Dit betekende 230 kinderen, die drie dagen in de week een voeding kre gen die erop berekend was, dat ze binnen zes weken op krachten waren gekomen. Bijna iedere week kwamen er 1000 nieuwe kinderen bij, zodat men in mei per dag 6.500 kinderen een volle maaltijd kon geven. De uitdeling was op een kleuterschool bij de zus ters, het restant van de soep en pap werd de volgende dag op de pastorie genut tigd of uitgedeeld. De doel treffendheid van de actie van Wester en zijn confra ters leidde ertoe, dat het Zweedse Rode Kruis zijn intrede deed op de pastorie. Wester werd gevolmachtig de in Zuid met de bevoegd heid om in aangrenzende gemeenten als Ridderkerk en Slikkerveer te coördineren en helpers aan te stellen. Ladingen wittebrood, margarine, kaas en blikjes gecondenseerde melk passeerden de pastorie. Op één nacht lagen er wel eens 2000 wittebroden opgestapeld. Vlak voor de bevrijding dropten honder den Engelse vliegtuigen vier dagen lang voedsel boven de stadsrand. Een week voordat de officiële distributie ervan begon, had pater Wester de pastorie al vol met blikken: vlees, vet, bacon, kaas, boter, ham and eggs. Het IKB begon toen aan zijn laatste uitdeling.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 35