I De missie op Java viel tot 1926 onder de jezuïeten, maar die waren genoodzaakt, gezien de uitgestrektheid, hulp te vragen aan andere orden en congregaties. Daarbij was de keuze gevallen op ondermeer de kruisheren. In 1931 was pater Wester naar Bandoeng vertrokken, maar in 1935 terug gekeerd. Hij heeft dus de eerste resulta ten gezien, de verdere ontwikkeling van binnenuit meegemaakt en hier verslag van gedaan. Tjitpalengka, Tasikmalaja, Madpalengka en Soebang krijgen hun eigen Kerkje. De Kerk van Tjiniaki wordt geheel vernieuwd. Ook Garoet ’s Kerkje, waar ’s zondags de preek niet kon door gaan daar de vogels onder de H. Mis hun muzikale bijeenkomsten en zweef vluchten door het Kerkje hielden, wordt gerestaureerd. Zijn opsomming van nieuwe kerken, ho gere, lagere en fröbelscholen, naaischolen en dessaschooltjes is om duizelig van te worden. Tal van zusters en broeders van allerlei ordes helpen daarbij. En al die kinderen worden gedoopt. Soms zijn de ouders tegen. De schrijver Alcmariensis voert ook zichzelf op in dit verhaal over de missie, als pastoor Wester die door toedoen van de nog ongedoopte kinderen Tati en Ning in een bamboehutje in de kampong hun stervende, mohammedaan se vader nog net op tijd weet te dopen. Ontstellend zijn de ziekte- en sterftecij fers die hij noemt. In de jaren 1934-1935 stierven op Java ongeveer 13.000 inlan ders aan de pestziekte waarvan er 11.000 in de prefectuur Bandoeng. De missie opende dan ook diverse poliklinieken en er kwamen goedkope huisjes voor de armen. Het missietijdschrift Kruistriomf meldt eind 1934 zijn aanstaande terug keer naar Nederland. Pastoor G. Wester, die verschillende jaren zegenrijk hier gearbeid heeft, ’t laatst aan de Redactie van De Koerier, zal binnenkort vanwege gezondheidsredenen naar Holland terugkeeren. De beste wenschen van zijn dankbare Confraters en de bewoners van Bandoeng zullen hem ongetwijfeld vergezellen. De Koerier Wat voor werkzaamheden Wester gedu rende het jaar 1934 voor het katholieke dagblad De Koerier heeft verricht, is niet bekend en valt ook niet uit de krant zelf te achterhalen. Wel staat het vast dat hij met ingang van 1 juli 1934 is benoemd tot tijdelijk hoofdredacteur. In de loop van 1934 begon deze te Bandoeng uit gegeven krant aan zijn achtste jaargang. Een normaal opgemaakte krant van zes tot acht pagina’s, met advertenties en berichtgeving gericht op Batavia en Bandoeng; met passagierslijsten, benoe mingen en allerlei personalia. Regelma tig is behalve een binnenpagina ook de voorpagina geheel gewijd aan katholiek nieuws uit heel de wereld met bijpassend commentaar. Politieke ontwikkelingen in Europa en Nederland worden op de voet gevolgd. De opkomst van Hitler is in1934 een dominant onderwerp. Opval lende aandacht is er voor de dood van Prins Hendrik en de vliegramp in decem ber met de Uiver. Locale berichten uit Journalistiek. Journalistiek. 33 Uit: Kruistriomf1932-1933. Links van het midden, met wit boordje: missionaris Gerrit Wester. Na een doopplechtigheid in de parochie van het H. Kruis te Bandoeng. Bron: ArchiefKruisheren. Uit de Indische Courant van 5 juli 1934 en van 10 januari 1935. De hoofdredacteur van De Koerier, Pastoor G. Wester, zal 31 dezer zijn functie neerleggen in verband met zijn aanstaand vertrek, wegens ge- zondheids-redenen naar Holland. Met ingang van 1 Juli jl. is tijdelijk als hoofdredacteur van het R.K. dag blad De Koerier benoemd pastoor G. Wester, die echter eerst 16 dezer in functie zal treden, aldus meldt De Koerier. Pastoor Wester, die Bandoeng tot standplaats heeft, behoort tot de orde van het Heilig Kruis Kruisheeren- O.S.C.). Hij heeft te voren met de journa listiek nooit iets van doen gehad.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 33