31 Gerrit Wester in 1930. Foto naar aanleiding van zijn priesterwijding. Het kruisherenkruisje is op de originele foto met rood bijgekleurd, wat hier niet zichtbaar is. Foto: Alie Jansen-Wester, dochter van Dirk Wester. Communiceren met de vogels Blijkens het Repertorium van de kruis heren, dat een overzicht bevat van nage noeg alle ingeschrevenen in de Orde tus sen 1840 en 1996, zijn Klaas en Gerrit op 8 augustus 1923 in Uden geslaagd voor hun litterae testimoniales ofwel het eind examen. Vervolgens zijn ze op 27 augus tus ingekleed in het klooster St. Agatha. Gerrit heeft zijn eerste gelofte of kleine professie afgelegd op 28 augustus 1924. Over Klaas staat in het Repertorium vermeld, dat hij is weggegaan vooraleer geloften af te leggen. Hij is op 18 maart 1924 in de gemeente Alkmaar ingeschre ven als kantoorbediende. Op 28 oktober 1926 trouwde hij met Gré Bek. Ze kregen twee kinderen. Op de overlijdensakte van zijn moeder Aagie Groothuizen, ge dateerd 26 maart 1918, staat Klaas ver meld als muzikant. Misschien speelde hij op bruiloften, kermissen en partijen. Het enige muzikale dat in de familie thans nog bekend is van hem, is nogal curieus. Mevrouw Alie Jansen-Wester herinnert zich: Ome Klaas, die een groentehal had op de Nieuwe Sloot in Alkmaar, had een jukebox in de woonkamer staan wat voor die tijd uitzonderlijk was. Zondagsoch- tends vroeg ging hij naar De Hout, het Alkmaarse stadspark, om bij de vogelkooi op zijn viool te spelen en zo te communi ceren met de vogels. J. Esselaar was de mentor van de eerste klas. Hij gaf Latijn, de eerste beginselen van Grieks en ook nog Duits. Esselaar was bovendien dirigent van het koor en de harmonie van de studenten, beide door hem opgericht. Klaas Wester, de muzikant, zal zich bij hem thuis hebben gevoeld. Soms was een leraar maar voor een paar jaar aangesteld om daarna naar de missie te vertrekken. Dit zou ook Gerrit Wester overkomen, nog vóór zijn wijding. De leraren heetten professoren en de leerlingen studenten. De zes klassen hadden de klassieke na men: Kleine Figuur, Grote Figuur, Gram matica, Syntaxis, Poësis en Rhetorica. Tot de vele ontspanningsvormen, waar onder musiceren, boeken en gedichten lezen, toneel- en volksspelen, behoorde ook het roken. Er was een zelfs een rook club. Grote sigaren en lange pijpen of gouwenaars waren in die dagen in, siga retten waren ten strengste verboden. Het College in Uden Er kwam gebrek aan kosthuizen. Op 17 september 1922 werd het nieuwe college, met een internaat voor 160 stu denten, geopend. Klaas en Gerrit hebben er nog een jaar van geprofiteerd. Op het paasfeest van 1925 was er alweer uitgebouwd en ruimte gecreëerd voor 260 studenten. Van een enkele leraar is de lesstof bekend, bijvoorbeeld van de leraar Nederlands, H. Linnenbank. Gerrit Wester had een goede pen en mocht oefenen in de les van Linnenbank. Eens in de week gaf deze leraar, in aanwezigheid van alle studenten in de studiezaal, decla matie. Ook had hij de leiding van de schoolbibliotheek, waarvan hij de lec tuur van bepaalde boeken aanprees. Hij gebruikte veel illustratiemateriaal. Op inhoud en stijl van de geleverde opstellen ging hij uitvoerig in; het maken van gedich ten werd aange- moedigd. I Uit het Noordhollandsch I Dagblad van 22 april 1930. Plechtige Eerste H. Mis van twee stadgenooten Wederom zyn de Alkmaarsche Katholie ken getuige geweest dat 2 hunner stadge- nooten hun eerste plechtige H. Mis opdroe gen. En de vete honderden, die bij deze indruk wekkende plechtigheid tegenwoordig zün ge~ veest, hebben hun gebeden naar God opge zonde* voor die jcege priesters, hebben me- degevoeld met hetgeen in de familieleden omging, toen zij van die Neomisten de H. Communie en den zegen ontvingen, en heb ben mede gejubeld bij het plechtige „Veni Creator” Op den eersten Paaschdag werd in de St Domihicuskerk een plechtige H. Mis opge dragen door den Weleerw. Heer G. Wester, Van de Orde der Kruisheeren. De Neomist werd geassisteerd door den Weleerw. Pater J. Siemes 05*, als diaken den Weleer». Pater S, Uiterwaal 05*, als sub diaken. terwijl de Z.Eerw. Heer Pastoor H. J. Micklinghoff 05*. als presbyter asstetens fungeerde. Onder de aanwezigen merkten we den va der en verder vete famHte-teden van den Eerw. Neomist op. Op den tweeden Paaschdag droeg in de St. Jozefkerk de Weleerw. Heer W. Maassen S. A. M. rijn eerste H. Mis op.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 31