j 30 Gerrit Wester jr met zijn familie, kort voor zijn vertrek naar de missie op Java in maart 1931. Vlnr voor: een kleindochter, Dirk; kleinzoon Gerard. Midden: Gerrit sr, Gerrit jr., Jan en zijn vrouw Jannie Hoekstra, Marie; Aafje Doodeman, e.v. Dirk. Achter: Jo Wester en haar man Aak Bout, Cor Kaandorp en Ant Wester, Aaf Wester en Tinus Bruin, Geertje Wester en Dirk Bruin. Klaas, Aagje (zr Hubertine) en de jongste zoon Willem ontbreken. Foto: Teun Jansen. Het College in Uden, gebouwd in 1922. Uitgebreid in 1925. Bron: Archief Kruisheren. Kees Wester overleed op 16 december 1917. Daarna sloeg de ziekte bij het ge zin toe. Zus Mientje, twintig jaar oud, stierf op 29 januari 1918 en moeder twee maanden later op 26 maart. Een half jaar tevoren was de familie uit de ziektenkos- tenverzekering gegaan, vader moest alles zelf betalen. De bakkerij moest worden gesloten, alles ontsmet. Jaap Beemster- boer begon een nieuwe bakkerij aan de huidige Veluweweg, dus aan een voort zetting hoefde niet te worden gedacht. Dat twee jongens uit één gezin zo kort na het overlijden van hun broer, zuster en moeder aan een priesteropleiding zijn begonnen, hangt mogelijk ook met dit familiedrama samen, vooral wat Klaas betreft. Kosthuis Volgens de Loop der Bevolking van Ha renkarspel is Gerrit jr. twee weken later dan Klaas uitgeschreven. Ze lijken ook met enig tijdsverschil in Uden te zijn aangekomen blijkens het inschrijvingsre gister aldaar. De studenten waren onder gebracht in kosthuizen. Het ruime burger huis van de familie Bronts bijvoorbeeld herbergde twintig jongens. Ze sliepen in chambretjes. Achter het huis was een eet- zaaltje, met daarboven ook weer cham- bretjes. Anderen waren gehuisvest in een oude brouwerij tegenover de school. Een oud-leerling: Kloosterlijke armoede in de volle zin van het woord. Onze brouwerij had wel iets van een nachtasiel van het Leger des Heils in het havenkwartier van een grote stad. Het dagprogramma zat stevig in elkaar. ’s Morgens 6 uur present in de H. Mis door weer en wind. ’s Winters met een lantaarntje bij zich om niet te dolen in de velden, soms een half uur ver. Na de H. Mis studie en ontbijt in de kosthuizen, om half 9 de lessen tot ongeveer 12 uur. Half twee studie en lessen van 2-4. Van 5-7 avondstudie in ’t College en daarna studie in de kosthuizen. In de winter avonden speelden de studenten weleens kaart. De lessen werden gegeven in een oud collegegebouw dat het uiterlijk had van een dorpsschool. Inwendig berekend voor een zestig studenten met klassen, studie- en recreatiezaal. Lang niet elke student werd priester en van degenen die wel doorleerden, werd niet iedereen kruisheer. Het was dan ook een vrij col lege. Het was bovendien niet duur. Van daar dat er leerlingen op af zijn gekomen uit armere gezinnen, waaronder een groot aantal uit Noord- en Zuid-Holland. In 1922 nam Cor Jongkind de bakkerij over. Gerrit Wester sr., inmiddels 55 jaar, verhuisde met zijn gezin naar de Korte Nieuwesloot in Alkmaar. Van de dertien kinderen waren er toen nog zes thuis: Dirk, Aaf, Aagje, Antje, Jo en Willem. De kost verdiende Gerrit met opkopen en verkopen van aardappelen en groenten. Hij had een groentezaak in de Koorstraat tegenover de Grote Kerk. Drie dochters hadden werk buitenshuis en één dochter, Aagje, trad in het klooster als zuster Hubertine. Klaas en Gerrit waren inmiddels vier jaar in Uden. i 4 I 1 Op -1 II BI ‘A Jwvól'.”1 1 és Tm* *1 »ia T HUI

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 30