29 Links café De Tortelduif; rechts de bakkerij van Gerrit Wester sr Foto: Waarland van Toen. vader Wester deed het gezin wederom verhuizen, toen naar een boerenplaats in ’t Veld. Daar zou het gezin blijven totdat Gerrit Wester in 1904 de bakkerij van Levendig, de eerste in Waarland, overnam. Intussen waren in ’t Veld acht kinderen geboren, onder wie Klaas op 21 december 1895, later bijgenaamd: de muzikant, Gerrit op 9 november 1902 en Aagie, die kloosterzuster werd. Na de verhuizing naar Waarland zouden er nog drie kinderen bijkomen. Van alles wat Van de gehuurde boerenplaats in ’t Veld verhuisde de familie Wester naar een kleine woonruimte bij de bakkerij in Waarland, gekocht voor 1975 gulden. Tegelijkertijd stak vader Wester 800 gulden in de tot kaasfabriek verbouwde boerderij van zijn buurman Willem Zut. Wester nam de administratie op zich en hield toezicht. Z’n kinderen Kees en Marie moesten helpen in de bakkerij. De anderen gingen naar school of waren thuis. Om de woonruimte te vergroten liet Wester naast de bakkerij een nieuw woonhuis bouwen. Omdat de inkomsten uit de bakkerij niet voldoende waren, bleef hij handelaar en boekhouder van kaasfabriek De Hoop op Zegen. In de bakkerswinkel kon men ook terecht voor andere waren zoals lappen stof die van een rol werden gescheurd. Daarnaast verbouwde Gerrit sr. aard appelen en kool, en hield hij varkens. Openbare lagere school Toen in 1912 schoolhoofd Bleeksma werd opgevolgd door meester Anton Smeets, kreeg ook Gerrit jr., tien jaar oud, te maken met een onderwijzer die de Waarlandse jeugd weer tot leren heeft aangezet. Smeets leverde bovendien langdurig strijd voor schonere privaten en urinoirs. Liefst zag hij ze nieuw aan gebracht binnen de schoolmuren, maar hij vond daarvoor geen gehoor bij de gemeente. Geen wonder dat besmettelijke ziekten bleven uitbreken. De drieklassige openbare lagere school telde toen 145 leerlingen. Smeets zag in 1914 meester Janknegt vertrekken en een jaar later juffrouw Jongsma, die vanaf 1911 aan de school verbonden was. De opvolger van Janknegt heette Klaas de Knegt. Gerrit zat toen in de klas bij hoofdmeester Smeets. Of Gerrit nog langer op school heeft gezeten, is niet bekend. Meer voor de hand liggend is echter dat hij vanaf zijn twaalfde thuis heeft geholpen en ook elders werk heeft verricht. Meester De Knegt was toen in de kost in De Tortelduif, het café bijna naast bakkerij Wester. In november 1920 schreef A. K. de Jong, zoon van de kastelein, een brief aan De Knegt. Als schoolmeester ben je al weer een tijdje weg bij ons. We missen je thuis wel hoor. Ja, bij Wester is ook heel wat veranderd. Je wist dat Marie al vijf jaar in De Rijp woont. Wat je niet wist is dat ruim twee jaar geleden bij Wester een vreeselijke ziekte, typhus heerste. De vrouw, Mina en Kees dood vanwege de typhus. En nu zijn ook Geertje en Jan getrouwd, terwijl Klaas en Gerrit al geruime tijd op studie zijn in Noord-Brabant ter opleiding van geestelijke. Had jij dat gedacht van Klaas? Ik niet. De tegenslagen thuis hadden hem echter ernstig gemaakt, zei hij. Enfin, hij moet het ’t zelf weten. En ik moet je de complimenten nog doen van enkele leden uit ’t gezin Wester. Een familiedrama Hun oudste broer, Kees, werd in oktober 1917 ziek. Hij leed aan tyfus. Aan de bestrijding ervan door hygiënische maat regelen hadden artsen en gemeentelijke overheid in de jaren ervoor veel aandacht besteed, want in de periode oktober 1903 - februari 1907 waren liefst zes personen in Waarland eraan overleden. Men dacht de ziekte onder controle te hebben. Maar nog altijd stonden huisies boven sloot en wasten de huisvrouwen de kleding naast de dagelijkse groenten in datzelfde water. EB

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 29