PATER GERRIT WESTER GEWOON ÉN WAARDIG iïï Siem Bakker Nzn. 28 In september 1918 begonnen Gerrit Wester en zijn broer Klaas aan hun opleiding bij de paters kruisheren in Uden. In dat jaar waren hun zus Mientje en hun moeder aan tyfus overleden. Een jaar eerder stierf hun broer Kees aan de gevolgen van deze ziekte. De bakkerij van hun vader aan de voormalige Kerkweg moest worden gesloten. Het drama staat beschreven in Toendertoid 27. Klaas verliet het grootseminarie in 1924. Gerrit werd in 1930 tot priester gewijd en zijn levensverhaal leest u in deze aflevering. St. Wulframkerk ca. 1960. Foto: Waarland van Toen. Pater G. Wester sprak bij het 40-jarig jubileum in 1959. Waarland. In dit verband wees hij op de koppige vasthoudendheid aan het goede van de Waarlanders en hij dankte voor alles wat de parochianen van St.Wulfram voor de priesterzonen hadden gedaan. Het Waarlandse herdenkingsjaar viel samen met het einde van de periode van het rijke Roomse leven, de jaren 1860 1960. In deze honderd jaar ontwikkelde de Nederlandse kerk zich tot een sterke missionaire kerk. Eén op de negen missionarissen rond 1960 wereldwijd was uit Nederland afkomstig. Gerrit Wester leverde in de jaren ’30 -’35 zijn missionaire aandeel op Java, Aldert Stam van 1932 tot 1955 in Tanzania en Kees Bruin van 1968 tot 2000 in Kameroen. Het gezin Wester Gerrit Wester sr. werd geboren in Obdam op 7 januari 1867 en trouwde aldaar op 25 april 1890 met Aagje Groothuizen. Aagje was op 23 augustus 1866 geboren in Hensbroek. Hun gezin zou dertien kinderen gaan tellen. Kees is nog geboren te Spanbroek en Marie in Tolke bij Schagen. De handelsgeest van p 29 november 1959 is in Waarland het 40-jarig bestaan van de St. Wulfram-parochie ge vierd. Met een plechtige hoogmis in aanwezigheid van onder meer de zes priesterzonen waarop de paro chie op dat moment kon bogen: de paters Gerrit Wester, Aldert Stam, Piet Jongkind, Jan Bakker en de kapelaans Herman Stam en Jan Zutt Klzn. Eén zou er nog bijkomen: Kees Bruin, gewijd in 1967. Van de veertien religieuzes waren alleen Aafje en Bets Dekker, Trees Bakker en Annie Pancras op dit feest aan wezig. Het waren allemaal augusti- nessen: zuster Alcantra, Theodora, Theresiana en Pacifica. Gerrit Wester is als eerste gewijd. Hij heeft in de St. Wulframkerk op 21 april 1930, tweede paasdag, een Eerste H. Mis opgedragen, maar hem zijn in Waarland geen optocht en inhuldiging ten deel gevallen. Een feestelijk tintje aan deze paasdag gaf weer wel de Plechtige Communie. Het was een aprildag om te kleumen, want de paasdrukte rond de bollenweelde was gepaard gegaan met winterhanden, schreef een krant. De verklaring voor het ontbreken van enige huldiging moet zijn dat het gezin Wester in 1922 naar Alkmaar was verhuisd. In de St. Dominicuskerk daar droeg hij ook een Eerste H. Mis op, een dag eerder zelfs. Heel Waarlands waren zijn woorden op 29 november 1959. Hij vertolkte de felicitaties van de vele priesterzonen van I JF» S I I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 28