fh J i Li HF jH Ria Jonker. Waarland, 14 december 2013. 27 Het is een bijzondere ervaring geweest om per e-mail tekst en foto ’s met elkaar uit te wisselen. Bovenstaande foto is genomen tijdens de reünie bij Jack en Thea in 2004. Vlnr achter: Phil Davis, Ria, daarachter Jack Pater, Gerard, Linda Fleming, Thea, Dave Nicholas. Voor: Sjanie, Lida. ongeveer negen. M’n ouders hebben nooit met ons gepraat over emigreren. Wel wist ik dat ze op Engelse les gingen en ik zei tegen de kinderen van m’n klas: ’We gaan nu thuis Engels praten. Nummer één is one en twee is two.’ Lida trouwde met Phil Davis uit Nieuw Zeeland. Hij werkte bij de luchtmacht en het gezin moest iedere twee jaar ver huizen. Dat vond Lida verschrikkelijk. Ze kochten een stuk grond op zo’n twee uur rijden met de auto van Sydney. Daar begonnen ze een zaak in droogbloemen. Ook zij zijn retired en genieten van hun hobbies, kinderen en kleinkinderen. Zó, is het leven goed voor mij, daar ben ik dankbaar voor. Maar wie weet hoe het in Holland was gegaan, als we daar waren gebleven? Sjanie kon goed leren, maar wilde niet naar het vervolgonderwijs. Haar eerste man, John Rendell, verongelukte in 1974 en ze bleef achter met twee kinderen. Ik heb altijd steun gehad van mijn familie. Ze hertrouwde met Dave Nicholas, een Welshman, en ze wonen in Monbulk. Ze vertelt ook: Australia heeft ons een goed leven gegeven. We hebben genoten van de vele reizen op de motor door ons mooie land. Een jaar geleden waren vier kleinkinderen bij me. We hebben samen Volendamse costumes gemaakt. Ik zei toen tegen hen: ’Jullie zijn 25% Hollands, dat mag je niet vergeten.’ De familieband is sterk gebleven. In 2004 waren er 17 klein- en 32 achterkleinkin deren van Joop en Jaantje Jonker. In dat jaar werd bij Thea en Jack in Monbulk een reünie georganiseerd. Bijna iedereen van de familie was daarbij aanwezig en men was van mening dat de beslissing om te emigreren een goede is geweest. De jongens hebben veel minder herin neringen aan Waarland, want toen ze op de boot stapten, was Gerard acht, de tweeling Nico en Jan vijf jaar en Rob was nog niet geboren. Van hen wonen er twee, Gerard en Nico, in de omgeving van Monbulk. Houtbewerking was voor Gerard zijn lust en z’n leven en hij werd timmerman. Hij trouwde met de Austra lische Linda Fleming. Ze verkochten ook boeketten, gemaakt van wilde bloemen. Tegenwoordig verkoopt Gerard huizen in Tasmanië. Ook Nico, die automonteur is, woont met zijn Australische vrouw Diane Jones en de kinderen in de plaats waar hij opgegroeid is. Jan en Rob wonen in de staat Queensland. Jan is evenals zijn tweelingbroer automonteur en hij is getrouwd met Helen Giuliany, die met haar ouders vanuit Trinidad naar Australië zijn geëmigreerd. De jongste is Rob en alles wat hij van Waarland weet, heeft hij gehoord van zijn ouders en zusters en misschien nog iets van zijn broers. Rob werkt als conciërge op een school en is getrouwd met de Australische Linda Willis. Door een fijne samenwerking met Ria is dit verhaal tot stand gekomen. Ook dank aan: Ellen Pronk-Stoop, Janny Rood-van der Fluit en mevrouw Gerda Volkers-Jonker. Ai. .4 t A-.../ a '■.’■‘IK i PA i fo 1*1 I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 27