26 humor en je wist niet of je hem moest geloven of dat het een grapje was. Zelfs zijn kinderen hadden dit vaak ook niet door. Op een keer mochten Ria, Thea en Lida ook mee. Op die avond zaten aan een grote tafel een heel stel jongens van Hollandse afkomst. Vader danste toen om de beurt met één van ons en zei dan: ’Dit is Ria dit is Thea en dit is Lida. En zo kwamen we dan aan een Hollands vriendje, maar wel voor even hoor. Het katholieke geloof speelde een belangrijke rol in het gezin Jonker. De meeste kinderen gingen op school bij de nonnen; voor en na het eten bidden en elke zondag naar de kerk. Ria’s zus Lida weet nog: Ik zie ons nog lopen. We moes ten altijd netjes gekleed zijn. Het leek wel een parade voor al die Hollanders in de kerk. En dan de pastoor die een meisje aansprak omdat ze geen hoedje op had tijdens de mis. Toen Ria verkering kreeg met een niet- katholieke jongen, waren haar ouders daar niet blij mee. Dit schreef ze in december 1966: El, hoe gaat ’t met je? Nou met mij gaat het ook wel. Alleen zijn Mam en Pap er niet zo voor dat ik met Jim ga. Hij is niet katholiek en daar komt het door. We hebben trouwplannen en gaan straks een stukje land bekijken ongeveer 4 mijl hier vandaan. In 1967 is Ria met Jim Smith getrouwd en ze hebben drie kinderen gekregen. Ria en Jim hebben samen veel gereisd. In 1977 lieten ze een Mercedes vanuit Australië naar Duitsland brengen. Met deze auto trokken ze door Europa en ook Waarland deden ze aan. Toen ze terug kwamen in Australië begon Ria een kle dingzaak, de Belgrave Bazaar, even bui- ten Monbulk. Vanaf haar lagere schooltijd was ze altijd bezig met kleren, niet alleen met het maken maar ook met het kopen ervan. Haar droom kwam uit en 25 jaar lang heeft ze met veel plezier deze winkel gehad. Toch liep het anders dan gedacht. In 1989 ging Ria met haar zussen Lida en Sjanie naar Holland en vandaar naar In dia. Ze brachten toen een bezoek aan een yoga-centrum. Deze vorm van meditatie sprak haar zo aan dat ze nu daar nog da gelijks mee bezig is. Na een huwelijk van ruim 25 jaar zijn Ria en Jim gescheiden. Enige jaren later ontmoette ze haar hui dige Australische vriend Richard Wilson, met wie ze samenwoont in Edna Walling Village bij Melbourne. Had Joop Jonker op die avond van de Hollandse Dag in Melbourne gehoopt op een Hollandse schoonzoon? Het liep voor drie van zijn vier dochters anders. Thea is de enige van de acht kinderen, die met een Hollandse partner getrouwd is. Deze heeft ze niet in Australië, maar in Waarland ontmoet. Samen met haar man Jack Pater heeft ze in Monbulk een bedrijf in planten en droogbloemen gehad. Nu zijn ze retired. Lida en Sjanie werkten voor hun trouwen in verschillende winkels. Lida o.a. in een slagerij en Sjanie bij haar zus Ria in de kledingzaak. Lida weet nog: Ik was Jaantje Jonker-van der Fluit was heel be zorgd. Ze had het liefst haar man en alle kinderen in haar naaste omgeving. Wat vond m’n moeder ’t vreselijk die eerste nacht op de Zuiderkruis. We waren met z’n negenen en de hut was voor achtper- sonen. Vader moest toen ergens anders een slaapplek zoeken. De volgende nacht ging de tweeling in één bed en toen waren we allemaal samen en toen was moeder pas gerust. Dit moedergevoel bleef ze houden. Bij het huwelijk van al haar kin deren sprak ze de wens uit: ’Ik hoop, dat Australië het land voor jullie blijft. Wan neer dit zou blijven, had ze daar vrede mee. Haar heimwee naar Holland werd minder, toen ze wist dat al haar kinderen in Australië bleven. Ook al was het vanaf Monbulk meer dan duizend mijl rijden. In november 1985 vierden mijn ouders hun 40-jarig huwelijksfeest. Het werd een fantastische dag en wat waren ze blij dat al hun kinderen, kleinkinderen en vrienden hierbij aanwezig waren. De woning aan de rand I van Monbulk. ï-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 26