24 Joop Jonker en Jaantje van der Fluit 40 jaar getrouwd op 22 november 1985. Een terugblik In de periode 1947-1961 emigreerden rond de 125.000 personen naar Australië. Landverhuizers, hopende op een betere toekomst. De een ging op de bonnefooi, de ander wilde zoveel mogelijk weten over het land waar hij naar toe wilde. Uit de herinneringen van Ria wordt dui delijk dat haar ouders redelijk voorbereid naar Australië vertrokken. Dat kwam doordat enkele jaren daarvoor drie ooms en tantes van haar naar Canada geëmi greerd waren. In hun brieven kon de familie in Waarland lezen, dat ze daar erg moesten wennen. Joop Jonker wilde niet naar Canada, maar naar de USA en hij ging met zijn vrouw en de oudste kinderen op Engelse les. Toen op het adres van de oude kaasfabriek een brief van Jan Broersen uit Australië kwam, waarin stond: Het land is hier skitterend. Je ken het goud van de weg afscheppe en werk genog. Ik hew hier werk voor je en we regele een huis voor je, werd het Australië. Werk en woonruimte waren voor hem en zijn gezin daar al geregeld. De Australiërs waren, toen de familie Jonker kwam, al een beetje gewend aan die vreemdelingen. Ze waren bang geweest dat de emigranten hun banen zouden inpikken, maar veel Hollanders waren genegen dat werk te doen waar de Australiërs niet van hielden. Onder de emigranten in de omgeving van Monbulk waren verschillende Westfrie- zen, zoals de families Boekel, Kruijer en Deen. Maar ook de gezinnen Van Berkel en Ruigrok uit de Bollenstreek. Al gauw werden Joop en Jaantje bevriend met Cor en Nelie Boekel die uit Tuitjenhorn kwamen. Ze konden dan gezellig op zundagmiddag effe lekker Westfries prate. Toch waren ze zich ervan bewust dat ze Engels moesten spreken en schrijven om te kunnen integreren. De kinderen kon den hen hierbij helpen, want alle zeven gingen ze naar school en daar werd in het Engels onderwijs gegeven. Die eerste paar jaar was voor Jaantje be slist niet gemakkelijk. Haar man en kin deren waren de hele dag van huis. Vele uren zat ze dan ook alleen. Als iedereen rolstoel terecht. Zijn geheugen liet hem ook af en toe in de steek. Op 7 september 2001 overleed Joop Jonker op 82-jarige leeftijd. Van het centrum naar de rand Onze ouders werden door bekenden met hun voornaam aangesproken. M’n vader was Joop en m’n moeder was Sjaan. Dit kwam omdat Jaantje in het Engels moeilijk uit te spreken is. Toen alle vier dochters, Ria, Thea, Lida en Sjanie, in 1972 getrouwd waren, verhuisde het ge zin Jonker. De vier jongens: Gerard, Jan, Nico en Rob waren nog thuis. De nieuwe woning stond aan de rand van Monbulk, langs een doorgaande weg: een geschikte plek om planten en bomen te verkopen. Joop Jonker werkte toen nog steeds bij Allan Raper en mocht van hem een stuk grond ge bruiken voor het telen van zijn eigen handel. Maar moeder Sjaan was degene, die alles in de gaten hield en de verkoop regelde. Joop Jonker heeft tot 1983 bij Raper gewerkt, hij was toen 65 jaar. De hele dag thuis zitten, lag niet in zijn aard. Dus ging hij bij diverse kwekers langs om hun gewassen te spuiten en bovendien hield hij de tuin van de Toyota-fabriek bij. Moeder Sjaan hielp twee dagen in de week bij Ria die een kledingwinkel had in Belgrave, zo’n 5 km van Monbulk. Dat deed ze graag en ze kreeg hierdoor een goed contact met haar kleinkinderen. In 1985 werd ze ziek en toen stopte ze bij haar dochter. Ze hield niet zo van dokters en zocht haar heil bij een natuurgenezer. Die kon haar uiteindelijk niet helpen. Ze moest naar het ziekenhuis en werd geopereerd aan galstenen. De chirurg ontdekte toen dat ze pancreaskanker had en dat genezing niet meer mogelijk was. Op 23 juli 1986 overleed Jaantje Jonker- van der Fluit, ze was 66 jaar oud. Het leven ging verder en voor Joop was alleen ook maar alleen. Hij hertrouwde in september 1988 met Annie van Eck. Tien jaar later verhuisden ze naar Noosaville in Queensland, een plaats speciaal voor oudere mensen in een mooie omgeving. Na ongeveer twee jaar ging zijn gezondheid achteruit. Hij kreeg leukemie en de ziekte van Parkinson en hij kon niet meer lopen en kwam in een I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 24