22 Het eerste koophuis van Joop Jonker. Adres: Nugent street, Monbulk (Vic.), Australia. Het eerste koophuis Van het huis aan de creek naar het cen trum van Monbulk, eerst in een huurhuis en in 1964 naar een koopwoning aan de Ria: Ook tijd voor uitgaan Toen Ria van school ging, had ze geen vakopleiding gevolgd. Ze hield van mooie en dure kleding, dus misschien iets in de mode? Maar dit was voor haar nog toekomstmuziek. Haar eerste baantje was in de bloembollen bij Jan Broersen, daar na werkte ze een tijdje in een jamfabriek. Ze verdiende L 8 de helft wat haar vader toen verdiende. In het weekend hielp ze in een milkbar, dat geld kon ze goed ge bruiken. We gaan altijd op vrijdag en een zondag te dansen, rock en roll. Ik kan dit de hele avond wel doen. We gaan naar Melbourne. Het is ongeveer 2 uur rijden. Meestal met een hele club van tien auto ’s achter elkaar. Heel Monbulk loopt dan meest leeg. Het is hier goed hoor, ik zou niet graag teruggaan naar Holland. Je hebt hier met niemand iets te maken als je dat wil. Haar zus Thea werkte in een manufactu renwinkel in Belgrave. Ze zagen in dat diploma’s nodig waren om wat meer te bereiken en ze gingen samen op les for typing en shorthand. Maar op een kantoor was voorlopig geen werk voor haar. Na dat ze bij die jamfabriek was weggegaan, Nugent street. Joop Jonker wisselde in de beginjaren nogal eens van baas, want na Van Berkel werkte hij op de bomenkwe kerij van Allan Raper. Hij kon goed met deze Australiër opschieten en de verdien sten waren goed. Met dit gevoel durfde Joop het aan om een huis in het centrum van Monbulk te kopen. In een brief van 21 januari 1965 staat: Het is geen nieuw huis, maar erg gezellig van binnen. Heel groot met 3 slaapkamers, huiskamer, eet kamer, tv kamer, keuken, badkamer en een balkon. En er is ook nog een bungalow achter het huis en een garage. De oudste kinderen gaan kostgeld beta len. Thea, Lida en ik geven elk een derde van ons weeksalaris. Thea en Lida elk 3 pond en ik 4 pond, samen dus 10 pond. De koers van een Australische pond was toen ongeveer f 8,-. En we kopen zo af en toe wat voor het huis samen, zoals kort geleden 2 stel witte overgordijnen en 2 tafelkleden. Deze woning werd door Joop Jonker gekocht voor 5.500 pond omgerekend f44.000,-. (In 1966 is het Australische pond afgeschaft en de Australische dollar werd ingevoerd. 1 Australische dollar was toen gelijk aan een V Australische pond.) Hij spreekt zowat alles Engels, soms is er wel een woordje Hollands bij. Dan gaat ze verder: El heb je al een vaste vriend? Ik niet, maar ik vind dit nu niet erg. Ik wil graag Holland weer zien, maar ik moet er wel voor sparen. Wat opvalt is, dat Ria in alle brieven aan haar vriendin niets geschreven heeft over de geboorte van haar jongste broertje. In 2013 vertelt ze hier wél over. M’n moeder moest in februari 1961 naar het ziekenhuis om te bevallen. Daar is toen op 19 maart Robbie geboren. En ik geloof dat de geboorte van m’n broertje de heimwee wat verzachtte, want ze had toen weer kleine voetjes over de vloer. En verder: Mam had veel heimwee naar Waarland. Ze is een paar keer teruggeweest, maar dat hielp niet. Op het laatst zei ze:’Ik heb één been in Holland en één in Australië. Ik heb gevraagd aan al m’n zussen en broers, wat ze zich van moeders heimee herinneren. Allen zijn het erover eens dat dit verschrikkelijk voor haar was. Toch heeft ze ons niets opgedrongen. Want wanneer er een van ons trouwde, zei ze: ’Ik hoop dat Australië het land voor jullie blijft. Over het werk van haar moeder zegt Ria: Toen Rob een paar jaar oud was, had m’n moeder verschillende werkhuisjes bij Australische mensen. Totdat hij naar school ging, nam ze het jochie mee. Daarna werkte ze onder schooltijd.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 22