J. X ■fa Tak A 17 Meer dan 60 jaar geleden Op 25 april 1954 deed Marie van der Fluit, geboren in 1925, haar eeuwige gelofte als kloosterzuster bij de orde van de ursulinen. Ze kreeg toen de kloosternaam Melania. Voor haar professie waren al haar broers en zusters met partners uitgenodigd. Helaas konden haar zus Annie en Jac Beers niet komen. Wel aanwezig waren haar oudste broer Jan met Marie Hoogeboom, Arie met Tinie Koomen en Joop met Agie Koppes en verder ook haar zuster Jaantje met Joop Jonker, Alie en Klaas Bruin en haar jongste broer Jaap en Gerda Hoogland. Ter herinnering aan deze gelegenheid is op die dag in de tuin van het klooster in Bergen een foto genomen. Jonker. De grootouders van Ria, Jan van der Fluit en Teetje Pater, woonden eerst aan De Weel. Daar is hun oudste zoon Jan geboren. De andere kinderen, vier meisjes en drie jongens, kwamen aan de Veluweweg ter wereld. Ria weet nog wat haar moeder Jaantje van der Fluit aan haar vertelde: Op 19 januari 1920 ben ik geboren. Ik was net twaalf jaar toen m’n vader op 37-jarige leeftijd overleed. Na m’n lagere school ging ik te werk in de huishouding. Op latere leeftijd heb ik nog een naaicursus in ’t Veld gedaan. In de oorlogsjaren werkte ik bij de familie Veldman aan de Oostkade. Hier waren alleen maar jongens en ik had het daar reuze naar m’n zin. M’n moeder, Teetje Pater, overleed kort na de oorlog. Wanneer m’n ouders verkering kregen en hoelang dat heeft geduurd, daar heb ik eigenlijk nooit naar gevraagd. Oude kaasfabriek In de oorlogsjaren ’40-’45 werden er weinig nieuwe huizen gebouwd en toen de oorlog voorbij was, kon men dus moeilijk woonruimte vinden. Een voorlopige oplossing was vaak om een bestaand huis in tweeën te bewonen of een schuur te verbouwen. Voor het laatste kozen Joop Jonker en Jaantje van der Fluit. Ze gingen wonen in de Vlnr achter: Joop Jonker, Tinie Koomen, Agie Koppes, Gerda Hoogland, Jaap, Alie, Klaas Bruin, Marie Hoogeboom. Voor: Arie, Joop, Jaantje, zuster Melania, Jan. Joop Jonker had ruim drie bunder bouwland. Weliswaar niet dicht bij huis, maar in de Speketer. Land, dat nog niet verkaveld was en waarvan de opbrengst net aan genoeg was om een gezin met zeven kinderen te kunnen onderhouden. Financiële middelen om meer land te ko pen had hij toen niet. Emigratie speelde wel al jaren door het hoofd van Joop Jon ker. M’n vader had het altijd over emi greren naar Amerika, maar moeder heeft steeds de boot willen afhouden. Toen in 1953 de tweeling geboren was, zei ze: Zet ’t maar uit je hoofd, want ik ga niet met al die kinderen. ’Maar vader zette door. Voor het eind van het jaar verkocht hij z’n kool. Dit had twee redenen. De eerste was, dat er dan in de wintermaan den geld was voor de huishouding en de tweede, dat wanneer het gezin zou emi greren, hij niet met de kool bleef zitten. oude kaasfabriek (nu: het huis van de familie Smit, Veluweweg 12), die naast de Sparwinkel van Cor Bruin stond. Beneden werd er een kamer, een keuken en een gangetje gemaakt en boven een slaapkamertje. Joop en Jaantje trouwden op 22 november 1945. Gezinsuitbreiding volgde en wel met Ria in 1946, daarna Thea, Lida, Gerard en Sjanie en in 1953 de tweeling Jan en Nico. ■êj S,

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2014 | | pagina 17